Connect with us

Tech News

న్యూ ఇయర్ లో అదిరిపోయే ప్లాన్ తో దూసుకొచ్చిన వోడాఫోన్

Published

on

న్యూ ఇయర్ లో అదిరిపోయే ప్లాన్ తో దూసుకొచ్చిన వోడాఫోన్

వోడాఫోన్ నుంచి అద్దిరిపోయే కొత్త రేచార్జ్ ఆఫర్ టెలికాం రంగంలో టారిఫ్ వార్ రోజురోజుకు వేడెక్కుతున్న సంగతి అందరికీ తెలిసిందే. టెలిఫోన్ దిగ్గజాలు ఒకదానితో ఒకటి పోటీ పడుతూ భారీ ఆఫర్లతో వినియోగదారులను ఆకర్షించే ప్రయత్నాలు చేస్తున్నాయి. ఇందులో భాగంగా ఎయిర్టెల్ కొత్తగా ఒక యాన్వల్ ప్లాన్ చేసి వినియోగదారులను చేజారిపోకుండా కాపాడుకుంటోంది. ఈ నేపథ్యంలో వోడాఫోన్ కూడా ఒక అడుగు ముందుకు వేసి సరికొత్త యాన్వల్ ఆఫర్తో దూసుకొచ్చింది .

vodafone
రూ. 1499 ప్లాన్ …

ఈ ప్లాన్ కింద రోజుకు 1జీబీ డేటాను వోడాఫోన్ ఆఫర్ చేయనుంది .ఈ ప్లాన్ కింద లోకల్ ,ఎస్టిడి, రోమింగ్ వాయిస్ కాల్స్ ఉచితం. రోజుకు 100 ఎస్ఎంఎస్ లు కూడా యూజర్లు ఉపయోగించవచ్చు. ఈ ప్లాన్ వ్యాలిడిటీ 365 రోజులు గా నిర్ణయించారు.

vodafoneరూ. 396 ప్లాన్ …

దీంతోపాటు రూ.396 తో కూడా వోడాఫోన్ మరో ఆవిష్కరించింది. ఈ ప్లాన్ కింద రోజుకు 1.4 జీబీ డేటాను వోడాఫోన్ ఆఫర్ చేయనుంది ..దీనిపై కూడా ఇతర ప్రయోజనాలు అపరిమిత లోకల్ ,ఎస్టిడి,  వాయిస్ కాల్స్ ఉచితంగా పొందవచ్చు. రోజుకు 100 ఎస్ఎంఎస్ లు కూడా యూజర్లు వాడుకోవచ్చు . ఈ ప్లాన్ 69 రోజులు గా నిర్ణయించారు.

రూ. 169 ప్లాన్ ..

గత ఏడాది డిసెంబర్లో రూపాయలు 169 plan వోడాఫోన్ ప్లాన్ చేసింది ఈ ప్లాన్ను కస్టమర్ లకు రీఛార్జి చేసుకుంటే ఒక రోజుకి ఒక జీబీ డేటా 100 ఎస్ఎంఎస్లను అన్లిమిటెడ్ కాల్స్ లభిస్తాయి ఈ ప్లాన్ వ్యాలిడిటీ ని 28 రోజులు గా నిర్ణయించారు.

జియో రూ. 399 vs ప్లాన్  వోడాఫోన్ రూ. 396…

జియో రూ.399 ప్లాన్ రీఛార్జి చేసుకుంటే రోజుకు 1.5 జీబీ డేటా 100 అన్లిమిటెడ్ కాల్స్ లభిస్తాయి. ఈ ప్లాన్ 84 రోజులు  వాలిడిటి.

ఎయిర్టెల్ రూ. 399 ప్లాన్ vs వోడాఫోన్ రూ. 396 ప్లాన్

ఎయిర్టెల్ రూ. 399 ప్లాన్ రీఛార్జి చేసుకుంటే రోజుకి 1 జీబీ డేటా 100 sms అన్లిమిటెడ్ కాల్స్ లభిస్తాయి. ఈ ప్లాన్ 84 రోజులు వాలిడిటి.

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Tech News

F&D launches the impressive looking Portable Speaker R3 with thrilling Bass, priced only for Rs. 4990/-

Published

on

By

     F&D launches the impressive looking Portable Speaker R3 with thrilling Bass, priced only for Rs. 4990/-

F&D, one of the oldest & known Audio Brand, announced its newest “R3” portable speaker. Made to be the most insanely powerful, the new R3 delivers monstrous sound along with the deep bass thanks to its two-way passive radiators design. Whether it is a house party, a road trip or simply just a way to chill, R3 will Roar the likes of which you’ve never heard before!

The speaker is capsuled in a very gripping design with Metallic finish, rugged enough to handle your wildest party. Powered by 4500 mAh internal Li-ion battery, the speaker supports an excellent playback time of up to 5 hours, with the Wireless range of upto 10m, to keep your Music Wire free.

The speaker at 12W supports 3-inch full range neodymium drivers, that produces music with punchy mids, housing highs and sonorous lows. Embraced with 2 way passive radiator design for powerful bass, enjoy high clarity and powerful sound in all audio ranges. Even at high volumes, there’s less harmonic distortion resulting in remarkable clarity.

The speaker supports digital FM with advanced PLL technology that enables you to hear clear FM sound without any distortion. Truly Handy with a carbineer, the speaker is easy to carry. With simple operations on the speaker like; Play/pause, call function and Mode change buttons, keeps you in control of your Music. With the in-built microphone, you can easily take calls while connected to the speaker.4500mAh Li-ion battery, upto 5 hours’ playback time & Monster 12W sound with deep bass.F&D R3 also supports USB, Bluetooth 4.2, TF card and AUX functionality. The product is currently available online with Amazon along several leading retail stores with 12 Months Warranty.

Continue Reading

Tech News

Amazon to Verify Its ‘Flex Drivers’ Using Their Selfies

Published

on

By

     Amazon to Verify Its ‘Flex Drivers’ Using Their Selfies

In an offer to battle conveyance related misrepresentation cases, internet business goliath Amazon is making an area of its drivers take selfies before continuing their obligations for the day so as to record and check their personalities utilizing facial acknowledgment every once in a while.

By requesting that drivers take selfies, Amazon could be keeping various individuals from having a similar record. Which could screen out any individual who is in fact unapprove from conveying bundles, for example, offenders.

Preceding requesting selfies, the organization informed drivers of the new prerequisite.

Amazon

Beforehand, the web based business mammoth has experienced harsh criticism for making its assembly. Line laborers meet nonsensically high standards, compelling them to avoid restroom breaks and pee in jugs. Subsequently interestingly, expecting drivers to take selfies appears to be an extremely little interest, the report said.

In 2016, worldwide ride sharing organization Uber actualized a comparable approach. That requested drivers to take selfies before marking into the stage and taking ride demands.

Be that as it may, Uber’s arrangements neglected to work out. As planned after reports surfaced calling attention to how transgender. Uber drivers were being laid off the organization subsequent to taking a selfie and having it not coordinate to past photographs on record. Due to being in various purposes of a sexual orientation change.

 

 

 

Continue Reading

Tech News

Avengers: Endgame Tickets Now Live on BookMyShow, Paytm, and More

Published

on

By

     Avengers: Endgame Tickets Now Live on BookMyShow, Paytm, and More

Justice fighters: Endgame ticket appointments are currently live in India, somewhat in front of the normal timetable. Tickets for the exceedingly anticipated follow-up to Infinity War are presently accessible on ticketing accomplices BookMyShow and Paytm, and the official sites of film chains PVR Cinemas, INOX, Cinépolis, and Carnival Cinemas among others. Justice fighters: Endgame tickets are currently accessible in many urban communities crosswise over India — we’ve recorded probably the greatest ones underneath — after at first opening in select urban communities around 11pm on Saturday. This is in accordance with Disney India’s five-day pre-booking approach for its greatest Marvel discharges, similar to the case for both Infinity War and Captain Marvel.

Justice fighters: Endgame tickets cost and accessibility

Tickets for Avengers: Endgame are accessible crosswise over India, including Mumbai, Delhi NCR, Bengaluru, Hyderabad, Ahmedabad, Chennai, Kolkata, Surat, Pune, Chandigarh, Kochi, Jaipur, Lucknow, Kanpur, Nagpur, Indore, Bhopal, Vizag, Patna, Vadodara, Ludhiana, Nashik, Rajkot, Meerut, Varanasi. Despite Aurangabad, Amritsar, and Udaipur among others. Starting at now, Endgame tickets are not live in not many urban communities, for example, Agra, and Jabalpur. Contingent upon where you live, what screen you pick, and what time you choose to watch it. Ticket costs for Endgame change from Rs. 150 to Rs. 1,500.

Justice fighters: Endgame tickets offers

As we detailed before, Paytm is running two separate ideas for Endgame tickets. There’s a ‘first day, first show’ challenge wherein members can win two free tickets for the opening show on Friday, April 26. Tragically, the challenge is constrained to five screens in five urban communities: Cinépolis IMAX Forum Shantiniketan in Bengaluru, SPI Palazzo The Forum Vijaya Mall, Vadapalani in Chennai, PVR Logix City Center IMAX in Noida, Delhi NCR, Paytm IMAX INOX R-City Ghatkopar (W) in Mumbai, and Cinépolis IMAX Westend Mall in Pune.

The second Paytm offer is like the ‘Wonder Movie Pass’ it had before. You can appreciate an assortment of cashback alternatives on Endgame tickets crosswise over, endless supply of a ‘Justice fighters: Endgame Pass’. For Rs. 9, you can get level Rs. 100 cashback; for Rs. 49, a cashback of 25 percent up to Rs. 300; and for Rs. 99, 100 percent cashback up to Rs. 250. With every one of the three, you have to buy at least two tickets. The pass esteem is extra to the estimation of the ticket, normally. The ‘Justice fighters: Endgame Pass’ will be substantial till June 30, which is fine since Endgame will (probably) be out of theaters by then at any rate.

End

Justice fighters: Endgame is set to be the longest Marvel motion picture consistently, highlighting a sizeable cast. That incorporates Robert Downey Jr., Chris Evans, Chris Hemsworth, Scarlett Johansson, Mark Ruffalo, Jeremy Renner, Don Cheadle, Brie Larson. Also Paul Rudd, Karen Gillan, Bradley Cooper, Gwyneth Paltrow, Josh Brolin, Danai Gurira, Benedict Wong. And Jon Favreau, Winston Duke, and Tessa Thompson among others. It has been coordinated by Joe and Anthony Russo, who were likewise behind Infinity War.

 

 

 

Continue Reading

Recent Posts

Facebook

Advertisement

Trending