Connect with us

Tech News

న్యూ ఇయర్ లో అదిరిపోయే ప్లాన్ తో దూసుకొచ్చిన వోడాఫోన్

Published

on

న్యూ ఇయర్ లో అదిరిపోయే ప్లాన్ తో దూసుకొచ్చిన వోడాఫోన్

వోడాఫోన్ నుంచి అద్దిరిపోయే కొత్త రేచార్జ్ ఆఫర్ టెలికాం రంగంలో టారిఫ్ వార్ రోజురోజుకు వేడెక్కుతున్న సంగతి అందరికీ తెలిసిందే. టెలిఫోన్ దిగ్గజాలు ఒకదానితో ఒకటి పోటీ పడుతూ భారీ ఆఫర్లతో వినియోగదారులను ఆకర్షించే ప్రయత్నాలు చేస్తున్నాయి. ఇందులో భాగంగా ఎయిర్టెల్ కొత్తగా ఒక యాన్వల్ ప్లాన్ చేసి వినియోగదారులను చేజారిపోకుండా కాపాడుకుంటోంది. ఈ నేపథ్యంలో వోడాఫోన్ కూడా ఒక అడుగు ముందుకు వేసి సరికొత్త యాన్వల్ ఆఫర్తో దూసుకొచ్చింది .

vodafone
రూ. 1499 ప్లాన్ …

ఈ ప్లాన్ కింద రోజుకు 1జీబీ డేటాను వోడాఫోన్ ఆఫర్ చేయనుంది .ఈ ప్లాన్ కింద లోకల్ ,ఎస్టిడి, రోమింగ్ వాయిస్ కాల్స్ ఉచితం. రోజుకు 100 ఎస్ఎంఎస్ లు కూడా యూజర్లు ఉపయోగించవచ్చు. ఈ ప్లాన్ వ్యాలిడిటీ 365 రోజులు గా నిర్ణయించారు.

vodafoneరూ. 396 ప్లాన్ …

దీంతోపాటు రూ.396 తో కూడా వోడాఫోన్ మరో ఆవిష్కరించింది. ఈ ప్లాన్ కింద రోజుకు 1.4 జీబీ డేటాను వోడాఫోన్ ఆఫర్ చేయనుంది ..దీనిపై కూడా ఇతర ప్రయోజనాలు అపరిమిత లోకల్ ,ఎస్టిడి,  వాయిస్ కాల్స్ ఉచితంగా పొందవచ్చు. రోజుకు 100 ఎస్ఎంఎస్ లు కూడా యూజర్లు వాడుకోవచ్చు . ఈ ప్లాన్ 69 రోజులు గా నిర్ణయించారు.

రూ. 169 ప్లాన్ ..

గత ఏడాది డిసెంబర్లో రూపాయలు 169 plan వోడాఫోన్ ప్లాన్ చేసింది ఈ ప్లాన్ను కస్టమర్ లకు రీఛార్జి చేసుకుంటే ఒక రోజుకి ఒక జీబీ డేటా 100 ఎస్ఎంఎస్లను అన్లిమిటెడ్ కాల్స్ లభిస్తాయి ఈ ప్లాన్ వ్యాలిడిటీ ని 28 రోజులు గా నిర్ణయించారు.

జియో రూ. 399 vs ప్లాన్  వోడాఫోన్ రూ. 396…

జియో రూ.399 ప్లాన్ రీఛార్జి చేసుకుంటే రోజుకు 1.5 జీబీ డేటా 100 అన్లిమిటెడ్ కాల్స్ లభిస్తాయి. ఈ ప్లాన్ 84 రోజులు  వాలిడిటి.

ఎయిర్టెల్ రూ. 399 ప్లాన్ vs వోడాఫోన్ రూ. 396 ప్లాన్

ఎయిర్టెల్ రూ. 399 ప్లాన్ రీఛార్జి చేసుకుంటే రోజుకి 1 జీబీ డేటా 100 sms అన్లిమిటెడ్ కాల్స్ లభిస్తాయి. ఈ ప్లాన్ 84 రోజులు వాలిడిటి.

Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Tech News

Apple TV Plus is incredibly cheap – so, should Netflix be worried?

Published

on

By

Apple TV Plus is incredibly cheap – so, should Netflix be worried?

At the iPhone 11 dispatch in San Cupertino, Tim Cook at long last uncovered the amount Apple’s destined to-be-discharged spilling stage, Apple TV Plus will cost – and it’s set to be unfathomably modest.

Propelling on November 1, Apple TV Plus will cost just $4.99/£4.99/AU$7.99 every month, and to add to the arrangement considerably further, you’ll get a year’s free membership when you purchase an iPhone, iPad, Mac, or Apple TV gadget.

Apple Tv

In any case, is a $4 value slice enough to bait individuals from. The home of gushing hits like Orange is the New Black, GLOW, Bojack Horseman, and Maniac?

Saying this doesn’t imply that Apple TV Plus doesn’t have its own shows to yell about.

 

There’s no uncertainty about it; Apple is emptying stacks of assets into its forthcoming spilling administration. With famous people as differing as Oprah Winfrey, Jason Momoa, and Prince Harry related with Apple TV Plus unique shows.

While these shows may sound extraordinary, it doesn’t look like Apple will have the option to coordinate. The sheer volume of substance on offer from Netflix at dispatch, regardless of whether it intends to discharge new firsts consistently.

No solace TV

There’s likewise no syndicated substance – so every one of the shows you want to gorge. Like Friends, Breaking Bad, and Rick and Morty won’t be accessible to stream on Apple TV Plus – for solace review this way, Netflix will probably still rule. Or you’ll need to buy them independently through Apple’s computerized download store.

There’s additionally a vast film-formed gap in Apple’s spilling administration as of now. And keeping in mind that the nature of the movies authorized by Netflix has generally been hit-and-miss,. Netflix is quick turning into a regarded player in the realm of film dispersion with regards to its own in-house film creations.

Since Netflix Original Roma took the honor for Best Cinematography, Best Director. And Best Foreign Language Film at the Oscars prior this year. The stage has made ready for spilling administrations to discover a spot at the table among the Hollywood first class.

There’s no motivation behind why Apple can’t do this as well, particularly with the quantity of regarded chiefs, makers. And on-screen characters it has energetic about Apple TV Plus, yet don’t rely on it occurring in the following a year.

 

 

 

 

 

Continue Reading

Tech News

LG’s new 140-inch 4K laser projector is actually cheaper than its OLED TVs

Published

on

By

LG’s new 140-inch 4K laser projector is actually cheaper than its OLED TVs

For people who need the greatest screen for minimal measure of cash, HD projectors have consistently offered a financially savvy arrangement – they offer a ton of screen land for not a ton of cash.

Shockingly the equivalent hasn’t been valid for 4K projectors that, until as of late, have cost essentially more than their TV partners.

In any case, LG could change that with its new 4K HDR projector that will retail for not exactly the expense of its 65-inch OLED TV.

 

LG 4L Lazer Projector

The new projector – the LG HU70LA – guarantees an image up to 140 creeps in addition to HDR support, WebOS 4.5, and TruMotion, LG’s movement control innovation, just for $1,799 (around £1,440, AU$2,600).

To place that number in context, LG’s new 65-inch C9 OLED costs $2,499 (£2,799, AU$5,589), which means the HU70LA will offer 75-inches more screen for around $700 less.

The disadvantage here is that the projector just puts out around 1,500 lumens – around 400ish nits of brilliance in the event that you contrasted it with a TV – and will require a touch of room to accomplish that most extreme screen size. In the event that you need a ultra short toss projector and higher splendor you’ll need to step up to the new LG HU85LA that sells for $6,000 (around £4,860, AU$8,750).

 

How does a 4K projector contrast with a 4K TV?

There are a few upsides and downsides about both presentation innovations, yet the most evident preferred position is that TVs are generally more brilliant and offer better differentiate, while projectors offer a bigger screen size.

Without seeing the LG HU70LA alongside the LG C9 OLED it’s hard to look at the two, however dependent on the specs, it appears to be likely that the above would remain constant here, as well.

What makes this news energizing, in any case, is that we’re at long last contrasting one type with it’s logical counterpart as far as cost and execution. Before we could just contrast 4K TVs with projectors that would cost a few fold the amount, or contrast 4K TVs with HD projectors. We’re presently at a point where we can contrast a 4K projector with a 4K TV.

 

 

 

 

 

Continue Reading

Tech News

How to use multiple bank accounts in Google Pay

Published

on

By

How to use multiple bank accounts in Google Pay

The most effective method to utilize numerous financial balances in Google Pay

Google Pay is one of the most well known methods of making installments nowadays. The computerized wallet can be utilized to pay in stores, make online buys and to send cash to loved ones. Clients need to just connect their ledgers to the application to begin executing by means of UPI. Be that as it may, for those of you who have more than one financial balance, Google gives you the alternative to interface different ledgers to Google Pay.

 

Here’s a bit by bit manage on the most proficient method to add an extra record to the m-wallet.

 1. Open Google Pay application and tap on more symbol at the upper right corner (this is the three-line symbol)
 2. Tap on settings and go to ‘Installments techniques’.
 3. In the ‘Installment techniques’, tap on include financial balance.
 4. Presently, pick your bank’s name from the rundown and include subtleties like last six digits of bank card number and its expiry date.
 5. Presently, let the application confirm your subtleties with the bank. After this, select ‘Make UPI PIN’.
 6. Check the number connected with your bank by utilizing the SMS code from the bank.
 7. Include new UPI PIN and affirm.

UPI PIN is an exceptional number that approves your installments/buys by means of Google Pay.

Note: Users can likewise pick an essential ledger from numerous records included the Google Pay application. Setting a record as ‘essential record’ will make it the default financial balance to make and get installments.

 

To do as such, one needs to pursue these means:

 1. Go to ‘Settings’.
 2. Under the settings segment, go to ‘Installments techniques’
 3. Select the financial balance you wish to keep essential
 4. Pick ‘Select as essential record’

 

 

 

 

Continue Reading

Recent Posts

Facebook

Advertisement

Trending