Connect with us

Tech News

న్యూ ఇయర్ లో అదిరిపోయే ప్లాన్ తో దూసుకొచ్చిన వోడాఫోన్

Published

on

న్యూ ఇయర్ లో అదిరిపోయే ప్లాన్ తో దూసుకొచ్చిన వోడాఫోన్

వోడాఫోన్ నుంచి అద్దిరిపోయే కొత్త రేచార్జ్ ఆఫర్ టెలికాం రంగంలో టారిఫ్ వార్ రోజురోజుకు వేడెక్కుతున్న సంగతి అందరికీ తెలిసిందే. టెలిఫోన్ దిగ్గజాలు ఒకదానితో ఒకటి పోటీ పడుతూ భారీ ఆఫర్లతో వినియోగదారులను ఆకర్షించే ప్రయత్నాలు చేస్తున్నాయి. ఇందులో భాగంగా ఎయిర్టెల్ కొత్తగా ఒక యాన్వల్ ప్లాన్ చేసి వినియోగదారులను చేజారిపోకుండా కాపాడుకుంటోంది. ఈ నేపథ్యంలో వోడాఫోన్ కూడా ఒక అడుగు ముందుకు వేసి సరికొత్త యాన్వల్ ఆఫర్తో దూసుకొచ్చింది .

vodafone
రూ. 1499 ప్లాన్ …

ఈ ప్లాన్ కింద రోజుకు 1జీబీ డేటాను వోడాఫోన్ ఆఫర్ చేయనుంది .ఈ ప్లాన్ కింద లోకల్ ,ఎస్టిడి, రోమింగ్ వాయిస్ కాల్స్ ఉచితం. రోజుకు 100 ఎస్ఎంఎస్ లు కూడా యూజర్లు ఉపయోగించవచ్చు. ఈ ప్లాన్ వ్యాలిడిటీ 365 రోజులు గా నిర్ణయించారు.

vodafoneరూ. 396 ప్లాన్ …

దీంతోపాటు రూ.396 తో కూడా వోడాఫోన్ మరో ఆవిష్కరించింది. ఈ ప్లాన్ కింద రోజుకు 1.4 జీబీ డేటాను వోడాఫోన్ ఆఫర్ చేయనుంది ..దీనిపై కూడా ఇతర ప్రయోజనాలు అపరిమిత లోకల్ ,ఎస్టిడి,  వాయిస్ కాల్స్ ఉచితంగా పొందవచ్చు. రోజుకు 100 ఎస్ఎంఎస్ లు కూడా యూజర్లు వాడుకోవచ్చు . ఈ ప్లాన్ 69 రోజులు గా నిర్ణయించారు.

రూ. 169 ప్లాన్ ..

గత ఏడాది డిసెంబర్లో రూపాయలు 169 plan వోడాఫోన్ ప్లాన్ చేసింది ఈ ప్లాన్ను కస్టమర్ లకు రీఛార్జి చేసుకుంటే ఒక రోజుకి ఒక జీబీ డేటా 100 ఎస్ఎంఎస్లను అన్లిమిటెడ్ కాల్స్ లభిస్తాయి ఈ ప్లాన్ వ్యాలిడిటీ ని 28 రోజులు గా నిర్ణయించారు.

జియో రూ. 399 vs ప్లాన్  వోడాఫోన్ రూ. 396…

జియో రూ.399 ప్లాన్ రీఛార్జి చేసుకుంటే రోజుకు 1.5 జీబీ డేటా 100 అన్లిమిటెడ్ కాల్స్ లభిస్తాయి. ఈ ప్లాన్ 84 రోజులు  వాలిడిటి.

ఎయిర్టెల్ రూ. 399 ప్లాన్ vs వోడాఫోన్ రూ. 396 ప్లాన్

ఎయిర్టెల్ రూ. 399 ప్లాన్ రీఛార్జి చేసుకుంటే రోజుకి 1 జీబీ డేటా 100 sms అన్లిమిటెడ్ కాల్స్ లభిస్తాయి. ఈ ప్లాన్ 84 రోజులు వాలిడిటి.

Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Tech News

Motorola One Vision: One Of The Best Mid-Range Phones

Published

on

By

Motorola One Vision- One Of The Best Mid-Range Phones

Motorola, the famous brand that propelled the main handheld cell phone on the planet and brought us striking telephones like the RAZR, as of late propelled its new mid-run cell phone—Motorola One Vision—in India.  The telephone includes a special 21:9 angle proportion screen and Dolby Audio for film grade stimulation, a 48MP OIS-furnished camera with Night Vision for astounding pictures in day and night, and Quad Pixel innovation in the front just as the back camera.

Aside from an incredible screen and extraordinary cameras, the Motorola One Vision likewise includes a quick processor. The most recent form of Android, appealing plan, and most recent network highlights. Give us a chance to discover precisely how Motorola figured out how to fit in such a noteworthy screen and cameras in such a flawlessly planned telephone.

Motorola One Vision

Motorola One Vision is the principal cell phone to be propelled in India with a ultra-tall screen and film grade viewpoint proportion. At the point when transformed into scene mode, the 6.3-inch IPS LCD screen with Full HD+ goals (2520×1080 pixels) offers a viewpoint proportion of 21:9, which is a similar perspective proportion.

That is utilize by incredible movie makers and chiefs. This implies the Motorola One Vision consummately coordinates the angle proportion of blockbuster motion pictures in a manner that. There are no dark bars at the top or the base, totally filling the entire showcase with only the video. There’s Dolby Audio which offers astounding sound quality whether you’re tuning in to sound through. The telephone’s amplifier or through your preferred pair of headphones associated by means of the 3.5mm sound port. The Motorola One Vision is the best telephone to marathon watch throughout the day and night with an energetic, fresh and vivid presentation!

Additionally? The ultra-tall screen implies that progressively substance can fit into the screen without a moment’s delay. For instance, it can show more contacts, messages, messages, or tweets immediately contrasted with a telephone with a 18:9 or 19.5:9 angle proportion screen. The telephone’s one of a kind structure factor additionally implies that it is simpler to use with one hand. It has well-planned ergonomics and Motorola has made a telephone that is flawless to take a gander at and utilize each day.

Motorola One Vision OIS Camera Comparison

The Motorola One Vision includes a 48MP+5MP double camera arrangement on the back and the essential camera sensor is outfitted. With optical picture adjustment, which not just aides in lessening obscure. In pictures shot in low-light conditions yet in addition offers unfaltering 4K video film. No other cell phone in the sub-Rs 20,000 value section offers OIS, not to mention. A blend of a 48MP Quad Pixel camera and OIS.

Quad-Pixel Technology Means Better Still Images

The Motorola One Vision highlights Quad-Pixel (4-in-1 pixel binning) innovation in both front and back confronting cameras. At the back, the telephone utilizes the lead 48MP camera sensor with ½-inch size, bringing about 0.8µm pixels. Pixel binning lessens commotion in the picture, expands splendor and differentiation at an equipment level. This implies 12MP still pictures are more splendid and more keen, and the dynamic range is more extensive, as well.

F1.7 Aperture and Night Vision Technology For Class-Leading Low-Light Images

Aside from Quad-Pixel innovation, the Motorola One Vision’s back confronting camera utilizes a more extensive, F1.7 gap. Which is more extensive than some other cell phone in the sub-Rs 20,000 value portion. A more extensive gap lets all the more light to hit the camera sensor, which means still pictures are more brilliant when contrasted with pictures shot utilizing customary cameras with F2.0 or F1.8 opening.

To make things stunningly better, the Motorola One Vision accompanies the Night Vision mode. Which uses Google Pixel-like multi-outline clamor decrease procedure. Different edges of a similar scene are caught with hardly a pause in between, and afterward. They are superimposed over one another to make an image that is more brilliant and highlights. More subtleties contrasted with pictures shot in the ordinary mode. The Motorola One Vision’s Night Vision highlight helps in catching low-light scenes. That occasionally turn out looking superior to those caught by certain telephones in the market that cost as much as Rs 50,000. Every one of these innovations help the Motorola One Vision in catching class-driving low-light pictures.

Motorola One Vision Is An Android One Phone, Uses Exynos Octa-Core Processor

The Motorola One Vision is an Android One guaranteed cell phone, much the same as the Motorola One Power, which implies that it utilizes a cleaner variant of Android that gets on-time month to month security patches and quicker Android working framework rendition refreshes.

 

 

 

 

 

Continue Reading

Tech News

Netflix plans to launch cheaper mobile-only plan in India

Published

on

By

Netflix plans to launch cheaper mobile-only plan in India

Netflix Inc (NFLX.O) said on Wednesday it would reveal a lower-estimated versatile just arrangement in India, taking advantage of a value touchy market where information utilization on cell phones is flooding.

The video gushing pioneer said in March that it was trying a 250 rupee ($3.63) month to month membership for cell phones in India, where information plans are among the least expensive on the planet.

“We accept this arrangement … will be a successful method to present a bigger number of individuals. In India to Netflix and to further extend our business in a market where Pay TV ARPU is low,” the organization said.

Netflix’s new arrangement is gone for doing combating less expensive contributions from adversaries, for example, Amazon.com Inc’s (AMZN.O) Prime Video and Hotstar, a video gushing stage possessed by Walt Disney Co’s (DIS.N) India unit.

Netflix

Netflix at present offers three month to month designs in India, estimated between 500 rupees and 800 rupees.

Conversely, Hotstar, which additionally offers content from AT&T Inc’s (T.N) HBO and streams live games, charges 299 rupees for every month. Amazon packages its video and music gushing administrations with its Prime participation.

Netflix’s declaration was a piece of its quarterly outcomes, where it announces lower-than-anticipated supporter increases.

India figures conspicuously in Netflix Chief Executive Officer Reed Hastings’ worldwide extension plans.

“We’ve been seeing decent consistent increments in commitment with our Indian watchers that we want to continue expanding on. Development in that nation is a long distance race, so we’re in it for the whole deal,” Netflix Chief Content Officer Ted Sarandos said.

 

 

 

 

Continue Reading

Tech News

This is good time to buy iPhone XR in India as it gets cheaper by Rs 22,900

Published

on

By

This is good time to buy iPhone XR in India as it gets cheaper by Rs 22,900

apple’s iPhone XR or ‘moderate’ iPhone from a year ago is selling with a gigantic rebate or much lower cost in India at the present time. In the event that you recollect the iPhone XR was accessible for around Rs 50,000 during the Amazon Prime Days deal in nation a week ago. This was perhaps the best offer accessible. On the iPhone XR since its dispatch and that made the telephone smash hit is this Prime Day deal close by the OnePlus 6T and Redmi Y3. The Prime day deal offer. It is presently finished however you can in any case get the iPhone XR with around Rs 22,900 rebate. How?

Apple has been offering a limited time special in relationship with HDFC Bank. To the shoppers purchasing the iPhone XR for quite a while now. In the wake of applying the HDFC limited time special iPhone XR 64GB capacity model seeks beginning cost of Rs 53,900. The HDFC offer. It has now finished however the intrigued customers can even now get the iPhone XR at a much lower cost. After HDFC Apple has now collaborated with State Bank of India to offer 10 percent moment rebate to the iPhone XR purchasers.

iPhone XR

The State Bank of India offer is equivalent to the HDFC offer. It works similarly. In this way, in the event that you have State Bank of India charge or Mastercard. You’ll get 10 percent moment off on the retail cost of the iPhone XR. In the wake of applying the SBI offer the iPhone XR 64GB capacity model seeks Rs 53,910. The iPhone XR was propelled in India for beginning cost of Rs 76,900. On Amazon India the iPhone XR auctions with Rs 17,000 that cuts down the cost of the telephone for Rs 59,900.

Like the HDFC offer the SBI offer additionally disconnected selective as it were. Intrigued purchasers can get the iPhone XR for lower value just select Apple approved affiliate stores crosswise over India. There’s likewise a no-cost EMI choice accessible on Bajaj Finance constrained, HDFC Bank Consumer Loans and IDFC First Bank.

The best thing about the SBI offer is that it has no last date. The SBI offer on iPhone XR will be accessible until stock keeps going. Presently that comes as incredible news for individuals hoping to purchase the telephone for quite a while. This is the best time.

 

 

 

 

Continue Reading

Recent Posts

Facebook

Advertisement

Trending