మీ మొబైల్ లో ఈ అప్లికేషను ఉంటె మీ బ్యాంక్ అకౌంట్ లో ఉన్న డబ్బులు గోవిందా ..! - Telugu Tech World
Connect with us

Tech News

మీ మొబైల్ లో ఈ అప్లికేషను ఉంటె మీ బ్యాంక్ అకౌంట్ లో ఉన్న డబ్బులు గోవిందా ..!

Published

on

మీ మొబైల్ లో ఈ అప్లికేషను ఉంటె మీ బ్యాంక్ అకౌంట్ లో ఉన్న డబ్బులు గోవిందా ..!

Bank account Hack RBI RULE

RBI హెచ్చరిక:

ఫిబ్రవరి 14 న,  UPI  ప్లాట్ఫారమ్పై మోసపూరిత లావాదేవీల గురించి ఆర్బిఐ బ్యాంక్లను అప్రమత్తం చేసింది. UPI ప్లాట్ఫారమ్ను ఉపయోగించి మోసం పెరుగుతున్న సంఖ్యలో హెచ్చరిక నోటీసు జారీ చేశాం అని ఆర్బిఐ పేర్కొంది.రిజర్వ్ బ్యాంక్ ఆఫ్ ఇండియా ఆండ్రాయిడ్ మొబైల్ ఉపయోగించే వారి కోసం ఒక హెచ్చరికను జారి చేసింది
. సోషల్ మీడియా ద్వారా లేదా ఏదైనా ఇతర ఛానెల్ ద్వారా “AnyDesk” అని పిలవబడే అప్లికేషన్ ని డౌన్ లోడ్ చేయాలని మీకు మెసేజ్ వస్తే అలా డౌన్లోడ్ చేసుకోకండి అని . ఈ అప్లికేషను డౌన్లోడ్ చేసిన తర్వాత, మీ బ్యాంక్ ఖాతా నిమిషాల్లో ఖాళీ అవుతుంది అని హెచ్చరించింది .

తెలుగు బ్రేకింగ్ న్యూస్ కోసం ఈ వెబ్  సైట్ ని చూడగలరు :-    Telugu Breaking News

రిజర్వ్ బ్యాంక్ ఆఫ్ ఇండియా (ఆర్బిఐ) ఈ విషయంలో హెచ్చరిక జారీ చేసింది. “AnyDesk” అనేది మీ మొబైల్ లేదా ల్యాప్టాప్ ద్వారా మీ బ్యాంకు ఖాతా నుండి లావాదేవీలు చేయగల సాఫ్ట్వేర్. ఫిబ్రవరి 14 న, ఏకీకృత చెల్లింపులు ఇంటర్ఫేస్ (UPI) ప్లాట్ఫారమ్పై మోసపూరిత లావాదేవీల గురించి ఆర్బిఐ బ్యాంకులను హెచ్చరించింది. UPI ప్లాట్ఫారమ్ను ఉపయోగించి మోసం పెరుగుతున్న సంఖ్యలో హెచ్చరిక నోటీసు జారీ చేయబడిందని ఆర్బిఐ పేర్కొంది.

RBI new Guide lines
నోటీసులో, సెంట్రల్ బ్యాంక్ వ్యాపార రుణదాతలకు “AnyDesk” అని పిలిచే ఒక మొబైల్ అప్లికేషను వినియోగదారుల మొబైల్ ఫోన్లను లక్ష్యంగా చేసుకుని ఇలా చేస్తుంది అని RBI తెలిపింది . ఆర్బిఐ యొక్క సైబర్ మరియు ఐటి పరీక్షా ఘటం ద్వారాఈ హెచ్చరిక జారి చేసింది . ఇది అఅప్లికేషన్ మొబైల్ ఫోన్లో డౌన్లోడ్ అయిన తర్వాత, ఇతర అప్లికేషన్స్ లాగ ఫోన్ ని తన కంట్రోల్ లోకి తెసుకొని యాక్సెస్ చేయడానికి అనుమతినిస్తుంది. ఏమైనప్పటికీ, వినియోగదారుల అనుమతి పొందినప్పుడు, ఫోన్లో అందుబాటులో ఉన్న ఇతర చెల్లింపుల అప్లికేషన్ ద్వారా మోసపూరితమైన లావాదేవీలను చేపట్టడానికి ఫోన్లో రహస్య డేటా దొంగిలిస్తాడు.

RBI new Guide lines

RBI హెచ్చరిక అన్ని ఇతర రకాల మొబైల్ చెల్లింపులకు కూడా వర్తిస్తుంది, UPI మాత్రమే కాదు. ఆర్బీఐ నోటీసు ప్రతి ఒక్క ఆండ్రాయిడ్ మొబైల్ ఉన్న వారికి వర్తిస్తుంది అని గత నెలలోనే తెలిపింది .ఒకసారి డౌన్లోడ్ చేసినట్లయితే, “AnyDesk” యూజర్ యొక్క పరికరంలో 9 అంకెల అప్లికేషను లో కోడ్ను generate చేస్తుంది మరియు బ్యాంక్ పేరుతో ఉన్న కోడ్ను వినియోగదారుడి ని అడుగుతుంది.ఒకసారి ఈ కోడ్ కనుగొనబడితే, హ్యాకర్ యూజర్ యొక్కమొబైల్ ని నియంత్రిస్తాడు మరియు తన పరికరం యొక్క మొత్తం సమాచారాన్ని లావాదేవీలను చేయగలడు.

Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Tech News

Xiaomi launches a new Warm up Cup that is also a 10W wireless charger

Published

on

By

Xiaomi launches a new Warm up Cup that is also a 10W wireless charger

Chinese organization Xiaomi may have been a cell phone maker when it started, however now it has expanded into a great deal of different fragments. It has been turning out with various way of life items which are very prominent. The freshest to add to this rundown is the new 55 degree centigrade Warm up Cup that serves as a 10W remote charger. The cup has been estimated at 189 yuan which comes to Rs 1,933. The cup can keep up a consistent warm temperature on setting it on the charging cushion.

 

Xiaomi Warm-Up Cup

The organization asserts that the remote warming innovation utilized in the cup is a lot more secure than the customary obstruction wire warming strategy. The cup itself is made of earthenware, and can be effectively clean by clients. Clients will be protect from the incidental consumes, which is the means by which the warming component is plan. What’s more, following four hours of latency, the cup naturally enters rest mode to spare power. Other than this the remote charging cushion can be utilize to charge cell phones that help the element. The charging cushion has 10W power rating for remote quick charging.

The organization has as of late propel a Xiaomi Fish Tank value at 299 RMB which is about Rs 3,000. Taking a more critical take a gander at the structure the organization has settled on an extraordinary plan. The plan guarantees that purchasers don’t need to continually change the water in the tank. Fish Tank naturally expels the nitrates and other waste from the water. Also, clients don’t have to take the top off totally to bolster the fish in the tank. As indicated by a report from Gizchina, Xiaomi has included a modification handle the cover for bolstering the fish.

The change handle likewise keeps up the general oxygen level in the tank. What is fascinating that the tank likewise accompanies an appropriate sea-going plant. The structure of the tank offers a harmony between supporting the fish and watering the genuine plant. Xiaomi is utilizing the Siphon standard to support the plant with the assistance of water fumes.

 

 

 

 

Continue Reading

Tech News

BSNL offering 2GB daily data for 7 months with latest Rs 998 prepaid

Published

on

By

BSNL offering 2GB daily data for 7 months with latest Rs 998 prepaid

BSNL has now propelled another Rs 998 paid ahead of time revive plan in India. This is a long haul plan, which accompanies a legitimacy time of 210 days which implies 7 months. With this arrangement, BSNL is offering 2GB every day information, yet its an information just STV and offer no SMS or voice calling benefits. This paid ahead of time revive plan from BSNL is at present accessible in all telecom circles. Peruse on to find out about the new Rs 997 arrangement.

 

BSNL Rs 998 prepaid arrangement subtleties

As referenced over, this prepaid arrangement accompanies 3GB every day fast information. Further, after as far as possible is come to, the speed will be diminished to 80Kbps. The boundless voice consider advantage that this arrangement is offering is pertinent to any system (counting while at the same time meandering) even in Mumbai and Delhi hovers (with a FUP of 250 minutes out of each day). The long haul bundle additionally incorporates 100 SMS messages for each day. It likewise offers PRBT benefits for two months.

Aggressively, Airtel ships a Rs 998 paid ahead of time revive plan with a legitimacy of 336 days. This offers boundless voice calling benefits, and 300 SMSes per 28 days. The telecom administrator is additionally giving 12GB information with no day by day information limit. The arrangement accompanies a legitimacy of 336 days.

 

BSNL

Vodafone Idea, then again, is additionally offering similar advantages that Airtel’s long arrangement is advertising. Be that as it may, Vodafone’s 999 paid ahead of time revive plan accompanies a legitimacy time of 365 days. In conclusion, Reliance Jio likewise has a Rs 999 long haul plan, which accompanies a legitimacy time of 90 days. This one incorporates 60GB information, boundless Jio-to-Jio voice calling and 100 SMSes every day, Telecom Talk reports.

 

Independently, BSNL as of late propelled another Rs 1,699 prepaid arrangement. The organization is offering a legitimacy of 425 days on this arrangement. With the offer, you get 60 days (or two months) extra. The additional advantage can be benefited by endorsers in the event that they revive before November 30. Discussing benefits, clients get 100 SMS day by day (neighborhood + national) and 250 minutes worth free calls every day (nearby + national). As far as information, the arrangement accompanies 2GB every day information. What’s more, as an extra advantage, endorsers will get 1GB additional information in the long stretch of November and December. This implies, until December 31, clients will have the option to appreciate 3GB every day information.

 

 

 

 

 

 

 

Continue Reading

Tech News

Here are 8 Sony smartphones that will receive Android 10 update

Published

on

By

Here are 8 Sony smartphones that will receive Android 10 update

Japanese tech goliath Sony which has seen a droop in the cell phone showcase has declared Android 10 update for eight of its cell phones. In another blog on the site, the organization declare that a huge lineup of its cell phones will get the most up to date Android variant. This is a positive move from the organization thinking about that it had been moderate when it came to offering refreshes. The rundown of the cell phones to get the update incorporate those that will get the update quickly, alongside others that will get sooner rather than later.

 

Sony cell phones getting Android 10 update: Details

As per the blog, “Proprietors of Sony’s top notch leader Xperia 1. And as of late reported Xperia 5 will be among the first to get the new tech, which will be accessible this December.” While, “Proprietors of Xperia 10, 10 Plus, XZ2, XZ2 Compact, XZ2 Premium and XZ3 gadgets can hope to get to the overhaul mid 2020 onwards.” And concerning the cell phones that will get the update one year from now, the organization shares a disclaimer which peruses, “Programming rollouts are a staged procedure – timing and accessibility will differ by advertise or potentially administrator. Most models upheld however some administrator/showcase special cases will apply.”

 

Sony Xperia 1 particulars, highlights

The leader cell phone parades a 6.5-inch 4K (1644×3840 pixels) HDR OLED CinemaWide show with 21:9 perspective proportion and Corning Gorilla Glass 6 insurance. Sony’s X1 for versatile motor powers the showcase. In the engine is a Qualcomm Snapdragon 855 SoC combine with 6GB of RAM. As we have seen on late Chinese gadgets, the Xperia 1 accompanies a devoted Game Enhancer highlight.

For photography, the Xperia 1 highlights a triple-camera arrangement. It comprises of a 12-megapixel f/1.6 essential sensor, 12-megapixel wide-point sensor, and a 12-megapixel f/2.4 tertiary sensor. For selfies there’s a 8-megapixel sensor with f/2.0 gap, and 84-degree wide-edge focal point.

There is a 3,300mAh battery on the Xperia 1 with Xperia Adaptive Charging. It likewise has Smart Stamina and Stamina Mode. For security there’s a unique mark sensor, and on the product front, the double SIM gadget runs Android 9.0 Pie.

 

 

 

 

Continue Reading

Recent Posts

Facebook

Advertisement

Trending