Connect with us

Tech News

మీ మొబైల్ లో ఈ అప్లికేషను ఉంటె మీ బ్యాంక్ అకౌంట్ లో ఉన్న డబ్బులు గోవిందా ..!

Published

on

మీ మొబైల్ లో ఈ అప్లికేషను ఉంటె మీ బ్యాంక్ అకౌంట్ లో ఉన్న డబ్బులు గోవిందా ..!

Bank account Hack RBI RULE

RBI హెచ్చరిక:

ఫిబ్రవరి 14 న,  UPI  ప్లాట్ఫారమ్పై మోసపూరిత లావాదేవీల గురించి ఆర్బిఐ బ్యాంక్లను అప్రమత్తం చేసింది. UPI ప్లాట్ఫారమ్ను ఉపయోగించి మోసం పెరుగుతున్న సంఖ్యలో హెచ్చరిక నోటీసు జారీ చేశాం అని ఆర్బిఐ పేర్కొంది.రిజర్వ్ బ్యాంక్ ఆఫ్ ఇండియా ఆండ్రాయిడ్ మొబైల్ ఉపయోగించే వారి కోసం ఒక హెచ్చరికను జారి చేసింది
. సోషల్ మీడియా ద్వారా లేదా ఏదైనా ఇతర ఛానెల్ ద్వారా “AnyDesk” అని పిలవబడే అప్లికేషన్ ని డౌన్ లోడ్ చేయాలని మీకు మెసేజ్ వస్తే అలా డౌన్లోడ్ చేసుకోకండి అని . ఈ అప్లికేషను డౌన్లోడ్ చేసిన తర్వాత, మీ బ్యాంక్ ఖాతా నిమిషాల్లో ఖాళీ అవుతుంది అని హెచ్చరించింది .

తెలుగు బ్రేకింగ్ న్యూస్ కోసం ఈ వెబ్  సైట్ ని చూడగలరు :-    Telugu Breaking News

రిజర్వ్ బ్యాంక్ ఆఫ్ ఇండియా (ఆర్బిఐ) ఈ విషయంలో హెచ్చరిక జారీ చేసింది. “AnyDesk” అనేది మీ మొబైల్ లేదా ల్యాప్టాప్ ద్వారా మీ బ్యాంకు ఖాతా నుండి లావాదేవీలు చేయగల సాఫ్ట్వేర్. ఫిబ్రవరి 14 న, ఏకీకృత చెల్లింపులు ఇంటర్ఫేస్ (UPI) ప్లాట్ఫారమ్పై మోసపూరిత లావాదేవీల గురించి ఆర్బిఐ బ్యాంకులను హెచ్చరించింది. UPI ప్లాట్ఫారమ్ను ఉపయోగించి మోసం పెరుగుతున్న సంఖ్యలో హెచ్చరిక నోటీసు జారీ చేయబడిందని ఆర్బిఐ పేర్కొంది.

RBI new Guide lines
నోటీసులో, సెంట్రల్ బ్యాంక్ వ్యాపార రుణదాతలకు “AnyDesk” అని పిలిచే ఒక మొబైల్ అప్లికేషను వినియోగదారుల మొబైల్ ఫోన్లను లక్ష్యంగా చేసుకుని ఇలా చేస్తుంది అని RBI తెలిపింది . ఆర్బిఐ యొక్క సైబర్ మరియు ఐటి పరీక్షా ఘటం ద్వారాఈ హెచ్చరిక జారి చేసింది . ఇది అఅప్లికేషన్ మొబైల్ ఫోన్లో డౌన్లోడ్ అయిన తర్వాత, ఇతర అప్లికేషన్స్ లాగ ఫోన్ ని తన కంట్రోల్ లోకి తెసుకొని యాక్సెస్ చేయడానికి అనుమతినిస్తుంది. ఏమైనప్పటికీ, వినియోగదారుల అనుమతి పొందినప్పుడు, ఫోన్లో అందుబాటులో ఉన్న ఇతర చెల్లింపుల అప్లికేషన్ ద్వారా మోసపూరితమైన లావాదేవీలను చేపట్టడానికి ఫోన్లో రహస్య డేటా దొంగిలిస్తాడు.

RBI new Guide lines

RBI హెచ్చరిక అన్ని ఇతర రకాల మొబైల్ చెల్లింపులకు కూడా వర్తిస్తుంది, UPI మాత్రమే కాదు. ఆర్బీఐ నోటీసు ప్రతి ఒక్క ఆండ్రాయిడ్ మొబైల్ ఉన్న వారికి వర్తిస్తుంది అని గత నెలలోనే తెలిపింది .ఒకసారి డౌన్లోడ్ చేసినట్లయితే, “AnyDesk” యూజర్ యొక్క పరికరంలో 9 అంకెల అప్లికేషను లో కోడ్ను generate చేస్తుంది మరియు బ్యాంక్ పేరుతో ఉన్న కోడ్ను వినియోగదారుడి ని అడుగుతుంది.ఒకసారి ఈ కోడ్ కనుగొనబడితే, హ్యాకర్ యూజర్ యొక్కమొబైల్ ని నియంత్రిస్తాడు మరియు తన పరికరం యొక్క మొత్తం సమాచారాన్ని లావాదేవీలను చేయగలడు.

Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Tech News

Bose Noise Cancelling Headphones 700 Launched in India, Priced at Rs. 34,500

Published

on

By

Bose Noise Cancelling Headphones 700 Launched in India, Priced at Rs. 34,500

Aside from Sony, one other producer of earphones is consider large and in charge. With regards to making mechanically progress and include fill earphones – Bose. The American sound producer as of late propell another scope of earphones, including the highest point of-the-line Noise Cancelling Headphones 700, which is the lead headset in Bose’s scope of remote and commotion dropping items. The Bose Noise Cancelling Headphones 700 have now been propelled in India and will go at a bargain on August 22, evaluated at Rs. 34,500.

Bose Noise Cancelling Heaphones 700

The Bose Noise Cancelling Headphones 700 are the present leader item in the organization’s earphones lineup, and will be accessible close by the past top-end headset, the Bose QuietComfort 35 II. The earphones highlight a revived structure, with the changing instrument now on the external side of the earphones. The Bose Noise Cancelling Headphones 700 are additionally voice associate empower, and are upgrade for use with Google Assistant, Apple Siri, and Amazon Alexa.

Additionally included are Bluetooth for remote availability, dynamic clamor crossing out, an improved mouthpiece framework. That will work for both the commotion retraction and voice calling capacities. Contact controls, and a guaranteed battery life of as long as 20 hours.

The Bose Noise Cancelling Headphones 700 will at first be accessible just operating at a profit shading variation. With the silver variation going marked down sometime in the future. The earphones will be accessible both on the web and disconnected through real retailers, including Bose stores, Amazon.in, and Flipkart. Bose likewise plans to dispatch the Bose Earbuds 500 and Bose Noise Cancelling Earbuds 700. Both are genuinely remote headphones – in India, yet has not shared explicit insights concerning evaluating and accessibility yet.

 

 

 

 

Continue Reading

Tech News

Mi A3 Price in India Spotted on Amazon Ahead of Tomorrow’s Launch

Published

on

By

Mi A3 Price in India Spotted on Amazon Ahead of Tomorrow's Launch

Mi A3 cost in India has been uncovered only in front of its formal dispatch. The cost has been spotted by a Twitter client on Amazon.in, which will be one of the official deals channels for the new Mi-arrangement cell phone. A week ago, Xiaomi sent media welcomes for the Mi A3 dispatch in India that is planned for Wednesday, August 21. The organization likewise began prodding the introduction through its web based life accounts. As a successor to the Mi A2 ₹ 9,998, the Mi A3 sports an all-new angle completion and sports a triple back camera arrangement. The Mi A3 additionally holds Google’s Android One marking that guarantees speedier Android refreshes alongside the stock experience that is commonly accessible on Pixel gadgets.

Twitter client Junky tech on Monday announced an Amazon posting that uncovered the costs of the Mi A3. The posting, which wasn’t demonstrating the up and coming cell phone at the season of recording this story, was caught by the tipster. It clearly incorporated all the RAM and capacity variations of the cell phone nearby its three particular shading alternatives, to be specific Not Just Blue, More Than White, and Kind of Gray.

Mi A3 cost in India (supposed)

According to the tipped posting, the Mi A3 cost in India will begin at Rs. 14,998 for the base 4GB RAM + 64GB capacity variation, while its 6GB RAM + 128GB capacity. Аlternative will convey a sticker price of Rs. 17,498.

Mi A3 cost spotted on Amazon.in

The recorded costs are like those of the Realme X and Xiaomi’s very own Redmi Note 7 Pro ₹ 13,999, after the latest value cut. In any case, there are huge contrasts based on what was reported in Spain a month ago.

Xiaomi offers the Mi A3 in Spain with a sticker price of EUR 249 (generally Rs. 19,800) for the 64GB stockpiling variation, though its 128GB stockpiling model is accessible at EUR 279 (around 22,100).

To review, the Mi A2 – the antecedent of the Mi A3 – was propelled in India back in August a year ago with a beginning of Rs. 16,999. Be that as it may, it is right now accessible at Rs. 11,999 for the base 4GB RAM + 64GB capacity choice, while its 6GB RAM + 128GB capacity variation is evaluate at Rs. 15,999.

Xiaomi hasn’t yet affirmed the India costs of the Mi A3 officially. Be that as it may, it has booked its dispatch in the nation for August 21, where we can expect. Тhe value declaration nearby its India-explicit dispatch offers.

Mi A3 determinations

The double SIM (Nano) Mi A3 runs Android 9 Pie and parades a 6.08-inch HD+ (720×1560 pixels) AMOLED show alongside a 19.5:9 angle proportion and a waterdrop-style score. In the engine, the handset has an octa-center Qualcomm Snapdragon 665 SoC, combined with 4GB of RAM.

Regarding optics, the Mi A3 sports the triple back camera arrangement that incorporates a 48-megapixel essential sensor with a f/1.79 focal point, 8-megapixel optional sensor with a 118-degree wide-edge f/1.79 focal point, and a 2-megapixel tertiary sensor for profundity detecting. There is likewise a 32-megapixel selfie camera alongside a f/2.0 focal point.

The Mi A3 has 64GB and 128GB of inward stockpiling choices that both are expandable by means of microSD card. Network alternatives on the telephone incorporate 4G VoLTE, Wi-Fi 802.11ac, Bluetooth v5.0, GPS/A-GPS, USB Type-C, and a 3.5mm earphone jack. There is additionally an in-show unique finger impression sensor. Finally, the telephone incorporates a 4,030mAh battery that supports 18W quick charging.

 

 

 

 

Continue Reading

Tech News

Realme XT Will Be Realme’s First 64-Megapixel Camera Phone

Published

on

By

Realme XT Will Be Realme's First 64-Megapixel Camera Phone

Realme XT will be Realme’s foreseen telephone that will make a big appearance with a 64-megapixel camera, India CEO Madhav Sheth declare while finishing up the Realme 5-arrangement dispatch in New Delhi on Tuesday. The organization not long ago affirmed that the new telephone would wear Samsung’s ISOCELL Bright GW1 sensor that was disclose back in May – without uncovering the Realme XT name. The sensor is intend to deliver 16-megapixel pictures in low-light conditions by consolidating four pixels into one utilizing an in-house Tetracell innovation. Nearby the Realme XT, Sheth at the dispatch occasion revealed the Realme Buds 2 earphones that will accompany 11.2mm bass lift drivers and convey a sticker price of Rs. 599.

Sheth said at the dispatch occasion that the Realme XT will be the “finished master” in its value section. While the official didn’t uncover the accurate dispatch date of the new cell phone, he suggested a late September debut.

Realme

“Everything I can say right presently regarding this telephone is Quad me up when the September closes,” Sheth said while helping us to remember American Idol’s melody “Wake Me Up When September Ends” by Green Day.

Realme officially affirmed that the Realme XT would convey four back cameras. And the essential sensor would be the ISOCELL Bright GW1 sensor. It likewise referenced that the primary telephone with the 64-megapixel camera could make a big appearance in India at some point before Diwali.

“Our objective was to make a camera with the most elevated goals in the market,” the organization had said through its web based life post not long ago.

64 Megapixel Camera

Key determinations and of the Realme XT are yet to be declare. Be that as it may, aside from Realme, Xiaomi is likewise fabricating its 64-megapixel camera telephone. Samsung itself is likewise apparently building up its 64-megapixel camera telephone to assume the new models of Realme and Xiaomi.

At the Realme 5-arrangement dispatch occasion, Realme’s Sheth additionally declared. The Realme Buds 2 that have 11.2mm bass lift drivers alongside a multi-layer composite stomach. The earphones will go on special in India on September 4.

The gems of the dispatch occasion were the Realme 5. And Realme 5 Pro that both accompany quad cameras and a waterdrop-style show score. The Realme 5 value begins at Rs. 9,999, while the Realme 5 Pro conveys an underlying sticker price of Rs. 13,999.

As we referenced, Realme at the New Delhi occasion additionally declared that highlights. For example, Real Privacy and Hotspot Management, just as a UI configuration update. It will advance toward all Realme telephones propelled till date. The Real Privacy highlight gives clients a chance to set unique mark access to applications, photographs, and records. Hotspot the executives is intended as far as possible the system. And information traffic of associated gadget, and give smart recommendations.

 

 

 

 

Continue Reading

Recent Posts

Facebook

Advertisement

Trending