Connect with us

Mobile Updates

SBI Gold Scheme: మీ బంగారం డిపాజిట్ చేస్తే వడ్డీ ఇవ్వనున్న ఎస్బీఐ (SBI)

Published

on

SBI Gold Scheme Update 2019

స్టేట్ బ్యాంక్ అఫ్ ఇండియా ఓ ప్రత్యేకమైన ఫిక్స్ డ్  డిపాజిట్ స్కీం ప్రవేశపెట్టి చాలా కాలమైంది .కాని ఈ స్కీం గురించి తెలిసిన వాళ్ళు తక్కువే .మాములుగ ఫిక్స్ డ్  డిపాజిట్ అంటే మీ దగ్గర ఉన్న డబ్బును డిపాజిట్ చేస్తే  దాని పై వాడి వస్తుంది .అలాంటిదే gold స్కీం కుడా .మీ దగ్గర అవసరం లేకుండా ఉన్న బంగారాన్ని డిపాజిట్ చేస్తే దాని పై వడ్డీ పొందొచ్చు .ఆడే రేవాంప్ద్  గోల్డ్ డిపాజిట్ స్కీం (R-GDS ) .ఈ స్కీం లో  ఎవరైనా బంగారాన్ని డిపాజిట్ చేయొచ్చు .మరి R-GDS స్కీం గురించి దాని వల్ల మీకు వచ్చే లాభం ఏంటో మీ  దగ్గర లో ఉన్న స్టేట్ బ్యాంక్ అఫ్ ఇండియా కి   వెళ్లి తెలుసుకోండి .

R-GDS వివరాలు ఇవే …

ఎస్ బీ ఐ వెబ్ సైట్ లో ఉన్న వివరాల ప్రకారం R-GDS స్కీం లో ఎవరైనా కనీసం 30 గ్రాముల బంగారాన్ని ఇన్వెస్ట్ చేయొచ్చు .గరిష్టం గ ఎంతైనా డిపాజిట్ చేయొచ్చు .బంగారం  బిస్కెట్లు ,నగల రూపంలో బంగారాన్ని దాచుకోవచ్చు .ఈ స్కీం మూడు రకాలుగా ఉంటుంది .

1.షార్ట్ టర్మ్ బ్యాంక్ డిపాజిట్ (STBD): 1-3 ఏళ్ళ కాల వ్యవధి .ఇందులో ఏడాది కి 0.50 శాతం వడ్డీ లభిస్తుంది .రెండేళ్ళ వరకు 0.55 వడ్డీ ,2-3 ఏళ్ళ వరకు 0.60 శతం వడ్డీ పొందవచ్చు .

2.మీడియం టర్మ్ గవర్నమెంట్ డిపాజిట్ (MTGD):5-7 ఏళ్ళ కాల వ్యవధి .ఇందులో వార్షికం గ 2.25 శాతం వడ్డీ పొందొచ్చు .

3.లాంగ్ టర్మ్ గవర్నమెంట్ డిపాజిట్ (LTGD): 12-15 ఏళ్ళ కాల వ్యవధి .ఇందులో వార్షికం గ 2.5 శాతం వడ్డీ పొందొచ్చు .ఈ స్కీం లో వచ్చే వడ్డీ ని మార్చి 31 న మెచ్యురిటి తరవాత పొందొచ్చు .

అయితే షార్ట్ టర్మ్ బ్యాంక్ డిపాజిట్ (STBD)స్కీం లో ఒక ఏడాది .మీడియం టర్మ్ గవర్నమెంట్ డిపాజిట్ (MTGD) స్కీం లో మూడేళ్ళు .లాంగ్ టర్మ్ గవర్నమెంట్ డిపాజిట్ (LIGD) స్కీం లో ఐదేళ్ళు లాక్ – ఇన్ పీరియడ్ ఉంటుంది .లాక్ – ఇన్ పీరియడ్ తరవాత ఎప్పుడైనా విత్డ్రా చేసుకోవచ్చు .పిల్లల పెళ్ళిళ్ళు కోసమో ,లేదా పెట్టు బడి రూపం లోనో ఇంట్లో బంగారం దాచుకున్న వారికి ఈ స్కీం చాలా ఉపయోగపడ్తుంది .

Mobile Updates

Boat Airdopes 411 Truly Wireless Earphones Launched, Priced at Rs. 2,999

Published

on

By

Boat Airdopes 411 Truly Wireless Earphones Launched, Priced at Rs. 2,999

With genuinely remote headphones picking up fame, a great deal of brands are propelling their choices. While probably the most punctual choices in this class have been estimated at a higher cost than expected, the section has turned into much progressively moderate in the previous couple of months. The most recent reasonable alternative is the Boat Airdopes 411, a couple of really remote headphones evaluated at Rs. 2,999. The really remote headphones are accessible now on Amazon, and is a piece of the Airdopes run from Boat that additionally incorporates the Airdopes 211 headphones.

Boat Airdopes 411

The new Boat Airdopes 411 headset includes preferred battery life over the Boat Airdopes 211. Which was propel in February this year. The earbuds each have 50mAh batteries, while the charging case has a 500mAh battery. Promising more than four charges of the earbuds. The earbuds themselves guarantees 3.5 long stretches of battery life per full charge.

The Airdopes 411 element Bluetooth 5.0, and have 6mm powerful drivers. Aside from this, the headphones are IPX4-appraise for water opposition, and have coordinated controls for playback. And volume alongside the capacity to trigger the voice aide on a combined cell phone. The accusing case itself happens to marker lights to demonstrate the battery level, which is an improvement over the Boat Airdopes 211.

Estimated somewhat higher at Rs. 2,999, the Boat Airdopes 411 offers some improvement over the Airdopes 211, which is estimate at Rs. 2,499. The new headphones conflict with different rivals in the moderate genuinely remote fragment, just as somewhat progressively costly choices, for example, the Blaupunkt BTW01.

 

 

 

Continue Reading

Mobile Updates

How to disable system apps in MIUI 10 without root access?

Published

on

By

How to disable system apps in MIUI 10 without root access?

Likely, you have seen that there is no real way to handicap framework applications on Xiaomi telephones without having root get to. Possibly that is for the individuals who pursue the principles. Absolutely, dashing young men take circuitous streets. What’s more, what is all the more fascinating, they document their objectives. So we will disclose to you how to impair framework applications on Xiaomi under MIUI 10 without getting root get to.

Our experience demonstrates that Xiaomi and Huawei clients dependably have a few inconveniences with regards to make manage Google applications. Just so some Xiaomi telephones with Chinese ROM dependably go the incorrect way when attempting to introduce Google applications or administrations. After MIUI 10 most recent rendition discharge clients for the most part gripe about the well known model Xiaomi Mi 8. It is dependably an issue to erase or to incapacitate Google applications on Mi 8. Try not to stress, the path around is found! Anybody can utilize it to handicap framework applications on any Xiaomi model.

Clearly it is irritating when you experience difficulty to deal with your very own telephone as you wish. The best thing on Android is a probability to tune your telephone definitely you need. Also, constraints show up from no place are significantly disturbing. Underneath we place the guidance of how to debilitate framework applications in MIUI 10.

Along these lines, the term are:

 1. Some other telephone keep running under MIUI;
 2. More Shortcuts application. You can download it from the APKPure site.
 3. To start with, download and introduce More Shortcuts on your gadget;
 4. Subsequent to introducing open the application, select “Action” choice, type “Oversee applications” in the hunt line;
 5. Presently tap the last choice “Settings$AllApplicationsActivity” to duplicate an alternate route on telephone landing page. At that point another home screen alternate way shows up;
 6. Tap the alternate route and select the application you need to debilitate;
 7. Tap “Handicap” (you can get the notice “On the off chance that you cripple this application, Android and different applications may never again work as planned” – concur and proceed).

 

 

 

 

 

Continue Reading

Android Apps

TAPTAP Mobile Application

Published

on

By

If you live in an Asian country and are looking for a store with popular games from your continent, TapTap is a easy way to find something adapted to your needs, as this tool offers a huge range of content in languages like Chinese, Japanese, and Korean.

This allows you to download the latest releases in your native language without having to search for a file with the desired language, making it easier to find the content you’re looking for in a specific language.

TapTap also has a search engine that allows you to discover new games designed for you and browse the catalog according to your tastes and preferences. And with TapTap’s related apps feature you’ll be able to find a great game quickly and easily.

Download dozens of popular Asian games and enjoy your favorite apps in your language without having to search the internet for a language file.

You’ll obviously come across games of the likes of PUBG, now a global hit, but you’ll also have access to a wide range of arcade, adventure, puzzle or role-playing games, to name just a few categories that you probably hadn’t even heard about. And you’ll do so with an app that behaves just like an alternative application store to Google Play and from which you can download the APKs of the games, letting the app take care of installing and updating them.

These are the main features and functions of this app store for Android games:

 • Explore games by categories.
 • Check the rankings and find out which are the trendiest titles.
 • Download the editor’s picks.
 • Manage your downloaded games from your user area.
 • Manage the update of all your downloads from the app.
 • Read the opinions of other users.
 • Use the built-in search engine to find whatever you’re looking for

 

 

Continue Reading

Recent Posts

Facebook

Advertisement

Trending