Connect with us

Mobile Updates

ఫ్లిప్ కార్ట్ లో ల్యాప్ టాప్స్, టీవీలు, స్మార్ట్ ఫోన్స్ పై 80% డిస్కౌంట్ …

Published

on

 

Flipkart women's Day Sale 2019                                                                             దిగ్గజ ఈ-కామర్స్ సంస్థ “ఫ్లిప్ కార్ట్” అంతర్జాతీయ మహిళా దినోత్సవం సందర్భంగా” ఉమెన్స్ డే సెల్” నిర్వహిస్తోంది.ఇది మార్చి 7,8 తేదీల్లో అందుబాటులో ఉండనుంది. ఈ సెల్ లో భాగంగా స్మార్ట్ ఫోన్స్, లాప్టాప్స్ టీవీలు ఇతర గృహోపకరణాల పై 80 శాతం వరకు డిస్కౌంట్ లభించనుంది .

ఫ్లిప్ కార్ట్ ఇప్పటికైతే ఇంకా అన్ని ప్రోడక్టుల ధరలను వెల్లడించలేదు .అయినా కూడా పలు ప్రొడక్టుల పై అదిరిపోయే డిస్కౌంట్ అందిస్తోంది .మార్ క్యూ 32 అంగుళాల హెచ్డీ స్మార్ట్ టీవీ ధర 20,000 రూపాయల లోపే ఉంది .అలాగే బజాజ్, ఫిలిప్స్ ఐరన్ బాక్స్ లు రూ.300 లోపే అందుబాటులో ఉన్నాయి.వియు ఫుల్ హెచ్డి 43 అంగుళాల ఎల్ఈడి టీవీ ని రూ .17,499 కే కొనుగోలు చేసుకోవచ్చు  .
కస్టమర్లు ఉమెన్స్ డే సెల్ సందర్భంగా రూ .99 కే మొబైల్ ప్రొటెక్షన్ ప్లాన్ పొందవచ్చు .డెబిట్ కార్డులపై ఈఎంఐ ఆప్షన్ ,నో కాస్ట్ ఇఎంఐ వంటి సౌలభ్యాలు ఉన్నాయి ఎక్సేంజ్ ఆఫర్ కూడా ఈ ఆఫర్లో లభించనుంది .

ఈ సెల్ లో భాగంగా రూ.11,999 గా ఉన్న హానర్ 9N రూ. 9,999 కే లభించనుంది  .అలాగే రూ .15,499 గా ఉన్న నోకియా 6.1 ప్లస్ రూ.13,999 గా లభించనుంది .vivo v9 pro  2,000  రూపాయల డిస్కౌంట్తో 13,990 రూపాయలకు కొనుగోలు చేసుకోవచ్చు
సాంసంగ్ గెలాక్సీ ఎస్ 8 రూ .30,990 కే పొందవచ్చు .జెన్ ఫోన్ లైట్ ఎల్1 పై గరిష్టంగా రూ.4,999 ల డిస్కౌంట్ లభించనుంది .ఇక రూ. 71,000గా ఉన్న 64జిబి గల గూగుల్ పిక్సెల్ రూ .59,999 కు అందుబాటులోకి తీసుకురానున్నారు . ఇన్ఫినిటీ నోట్5 ఫోన్ ను రూ .7,999 కే కొనుగోలు చేయవచ్చు దీని అసలు ధర రూ . 9,999 .

లాప్టాప్స్ ధర రూ .12,990 ల నుంచి ప్రారంభం కానున్నాయి .హెడ్ ఫోన్స్ ,స్పీకర్స్ పై 70 శాతం వరకు డిస్కౌంట్ పొందొచ్చు .అంతేకాకుండా ఈ సేల్ జరుగుతున్న రెండు రోజులు ప్రతి ఎనిమిది గంటలకు ఒకసారి బ్లాక్ బస్టర్ డీల్స్ ప్రతి గంటకు ఒకసారి “ఓ మై గాడ్ “నిర్వహించనున్నట్లు ఫ్లిప్ కార్ట్ తెలిపింది .

Mobile Reviews

Xiaomi Mi A3 vs Redmi K20 vs Redmi Note 7 Pro

Published

on

By

Xiaomi Mi A3 vs Redmi K20 vs Redmi Note 7 Pro

MI A3 Android One telephone is authentic. Aside from the stock programming knowledge, which is the staple of Android One gadget, the telephone accompanies Snapdragon 665 SoC, a huge 4,030mAh battery, and a 6.08-inch waterdrop-indent show. It is furnished with a triple back camera arrangement with a 48-megapixel picture sensor, and an enormous 32megapixel selfie sensor also. The Xiaomi Mi A3 telephone remains close by the Redmi K20 and the Redmi Note 7 Pro telephones in Xiaomi’s portfolio. While the greatest contrast is the no-advertisements UI, there are different contrasts among the three telephones that set them apart.

We pit the Xiaomi Mi A3 with the Redmi K20 and the Redmi Note 7 Pro ₹ 14,500 to perceive how the new participant charges against other Xiaomi telephones in the mid-extend value portion.

Xiaomi Mi A3 versus Redmi K20 versus Redmi Note 7 Pro cost

The Mi A3 has not been propelled in India yet, however its valuing and accessibility subtleties for Spain are out. It has been estimate at EUR 249 (generally Rs. 19,200) for the 64GB stockpiling variation, while its 128GB stockpiling alternative conveys a sticker price of EUR 279 (generally Rs. 21,500). The telephone will go on special from July 24 in “Not Just Blue”, “More Than White”. And “Sort of Gray” shading alternatives. There is no word on when this new model will dispatch in India.

The Redmi K20 was propelled in India a couple of days back, and its cost in India is set at Rs. 21,999 for the base 6GB RAM + 64GB capacity variation, while its 6GB RAM + 128GB capacity model is valued at Rs. 23,999. It hasn’t gone marked down yet, and will be accessible. For buy through Flipkart, Mi.com, and Mi Home stores beginning July 22. Moreover, the telephone comes in Carbon Black, Flame Red, and Glacier Blue shading alternatives.

Finally, the Redmi Note 7 Pro appeared in India first in February, and it is valued in India at Rs. 13,999 for the 4GB + 64GB capacity model, Rs. 15,999 for the 6GB + 64GB capacity model, and Rs. 16,999 for the 6GB + 128GB capacity model.

Xiaomi Mi A3 versus Redmi K20 versus Redmi Note 7 Pro determinations

Going to the determinations, all the three Xiaomi telephones keep running on Android 9 Pie. However the Redmi K20 and Redmi Note 7 Pro accompany the MIUI 10 programming ready. While the Mi A3 is a piece of Google’s Android One program and offers stock Android experience. The three telephones have a double SIM space also. The Xiaomi Mi A3 highlights a 6.08-inch HD+ (720×1560 pixels) AMOLED show, while the Redmi K20 highlights a 6.39-inch full-HD+ (1080×2340 pixels) AMOLED show. The Redmi Note 7 Pro additionally includes a nearly the equivalent 6.3-inch full-HD+ (1080×2340 pixels) show. The telephones accompany 19.5:9 viewpoint proportion. The Redmi Note 7 Pro and Mi A3 both game a waterdrop-score show. While the Redmi K20 offers an indent less and bezel-less experience. The Mi A3 is likewise the just one to brandish a HD+ show, while the other two offer full-HD+ goals.

In the engine, the Mi A3 is controlled by the Snapdragon 665 SoC, matched with 4GB of RAM. Interestingly, the Redmi K20 is fueled by the octa-center Snapdragon 730 SoC, combined with 6GB of RAM. In conclusion, there is an octa-center Qualcomm Snapdragon 675 SoC, combined with up to 6GB RAM on the Redmi Note 7 Pro.

Xiaomi Mi A3 versus Redmi K20 versus Redmi Note 7 Pro camera

For photographs and recordings, the Mi A3 has a triple back camera arrangement that packs a 48-megapixel essential sensor with a f/1.79 focal point, 8-megapixel auxiliary sensor with a 118-degree wide-edge f/1.79 focal point, and a 2-megapixel tertiary sensor for profundity detecting. The Redmi K20 additionally offers the triple back camera arrangement that incorporates a 48-megapixel Sony IMX582 essential sensor alongside a f/1.75 focal point. The camera arrangement likewise has a 13-megapixel optional sensor with a wide-edge focal point and a 8-megapixel tertiary sensor with a f/2.4 focal point. Ultimately, the Redmi Note 7 Pro offers just a double back camera arrangement that has a 48-megapixel essential sensor with a f/1.79 focal point and a 5-megapixel optional sensor.

Concerning selfies, the Mi A3 is on top with a 32-megapixel selfie camera at the front with a f/2.0 focal point. The Redmi Note 7 Pro, then again, has a 13-megapixel sensor at the front for selfies and video visit. Finally, the Redmi K20 sports a 20-megapixel spring up selfie camera that has a f/2.2 focal point alongside a sapphire glass spread on top.

All telephones offer up to 128GB of inside capacity, and just the Redmi K20 does not offer development of memory. The other two accompany a half and half microSD card space for development of memory.

 

 

 

Continue Reading

Android Apps

FaceApp For Android

Published

on

By

Get magazine cover quality for any selfie with just a few taps! Powered by FaceApp AI, the most advanced neural portrait editing technology. Improve your selfie or just have fun with gender swap, hair styling and other free amazing transformations.

Improve
• Hollywood-ready selfies with the Impression filters
• Change hair color and style
• Apply perfect evening or day makeup
• Find your perfect beard/mustache style
• Add a beautiful smile
• Replace background with a single tap
• Apply color filters, lens blur, and numerous other tools.

faceapp

More Intresting Posts Visit :-  Telugutechworld.com

Have fun
• Swap genders
• Let AI find your best hairstyle and color
• Change your age
• Add amazing tattoos
• Let AI find the best style for you
• Check out the Hitman, the Heisenberg filters and many other mind-blowing transformations.

 

Continue Reading

Android Apps

Easy Way To Set Video Wallpaper On Android

Published

on

By

video wallpaperVideo Wallpaper is the #1 app for the best live video wallpapers on Android! With 1000s of animated
backgrounds
 to choose from across a range of categories and a cool wallpaper creator to turn
your own videos & photos into a video background
, Video Wallpaper has everything you need to take your
home screen to the next level!
From anime and gaming wallpapers to movies and celebrities, you can easily find the perfect HD phone
background for you simply by searching for a keyword like “Fortnite” or “Puppy”. Not sure what you want?
You can take a look at the trending hashtags to see what’s popular, or browse through our huge collection
on your own!
You can combine different videos & loop them however you want, or even turn your own videos
& photos into backgrounds using the live wallpaper creator! Video Wallpaper gives you ultimate customization and
even lets you edit your photos using filters, or add music to your backgrounds!

WHY USERS LOVE VIDEO WALLPAPER
• Choose from 1000s of cool live backgrounds for your phone
• Categories from anime, gaming, movies, sports, movies, nature & more!
• Create your own live video wallpaper playlists
• Video live wallpaper – use your own videos to create animated backgrounds!
• Edit your photos & videos with filters and music
• All of our HD backgrounds are free to download!
• Low power backgrounds with ultra-low battery consumption
• Audio mode to enable wallpapers with music
• Easily search for videos using keywords
• See trending hashtags to find popular phone backgrounds

THOUSANDS OF HD VIDEO WALLPAPERS…

• Live Anime wallpapers – Naruto, Dragonball Z, Pokemon & much more!
• Gaming – Fortnite, League of Legends, Minecraft & other popular video games!
• Comics – Avengers, Guardians of the Galaxy, Superhero & more!
• Sports – football, basketball, sports car racing & more!
• Animal – dogs, cats, puppies, fish. Any animal you can think of!
• Nature – thunderstorm, waterfalls, galaxy, space & more!
• Movie & Film – Marven & DC films, minions, iron man, spider man & more!
• Celebrities – your favorite actor, singer & celebrity wallpapers!

 

 

Continue Reading

Recent Posts

Facebook

Advertisement

Trending