Connect with us

Mobile Updates

కేసీఆర్ పై విజయశాంతి సంచలన వ్యాఖ్యలు..!

Published

on

 

KCR Vijayashanti  Sit                                                                                       తెలుగు రాష్ట్రాల మధ్య వివాదానికి కారణమైన డేటా చోరీ కేసులో నిజానిజాలను తేల్చేందుకు తెలంగాణ ప్రభుత్వం ప్రత్యేక దర్యాప్తు బృందాన్ని ఏర్పాటు చేసిన విషయం తెలిసిందే .అయితే తాజాగా ఈ వ్యవహారంపై కాంగ్రెస్ నేత, నటి విజయశాంతి ట్విట్టర్ ద్వారా స్పందించారు .సీట్ ఏర్పాటు విషయంలో తెలంగాణ సీఎం కేసీఆర్ పై ఆమె విమర్శలు గుప్పించారు .ఐటీ గ్రిడ్ వ్యవహారంలో తెలంగాణ ప్రభుత్వం సీట్ ద్వారా విచారణకు ఆదేశించడం వింతగా ఉందని వ్యాఖ్యానించారు .ఐటీ గ్రిడ్ ద్వారా సేకరించిన సమాచారాన్ని దుర్వినియోగం చేసి ఓటర్ల జాబితాను తారుమారు చేస్తారన్న ఆరోపణలపై తెలంగాణ పోలీసులు కేసులు పెడ్తున్నారు అంటూ విజయశాంతి వ్యాఖ్యానించారు .  .

పొరుగు రాష్ట్రానికి సంబంధించిన ఈ అంశంపై కేసీఆర్ ప్రభుత్వం ఏకంగా సిట్  ద్వారా విచారణ జరిపి వాస్తవాలను వెలుగులోకి చేస్తామని చెప్పడం హాస్యాస్పదంగా ఉందని అన్నారు .తెలంగాణలో అసెంబ్లీ ఎన్నికలకు ముందు దాదాపు 20 లక్షల ఓట్లు గల్లంతయ్యాయని ప్రతిపక్షాలు అరిచి గీపెట్టినా టిఆర్ఎస్ ప్రభుత్వం పట్టించుకోలేదని విజయశాంతి గుర్తు చేశారు .

పొరుగు రాష్ట్రం లో జరిగే అన్యాయానికి అయితే సిట్కె వేస్తారా … అదే తెలంగాణా లో జరిగితే సిట్ (కూర్చోండి )అంటూ ప్రతి పక్షాల గొంతు నొక్కుతారని ఆమె ధ్వజమెత్తింది . కేసిఆర్  కోరుకుంటున్న ఫెడరల్ వ్యవస్థ అంటే ఇలాగే ఉంటుందేమో నని విజయశాంతి వ్యంగ్యాస్త్రాలు సంధించారు.

.డేటా చోరీ వ్యవహారంపై వైసిపి అధినేత జగన్, ఏపీ బీజేపీ అధ్యక్షుడు కన్నా లక్ష్మీనారాయణ, గవర్నర్ నరసింహన్ను కలిసిన వెంటనే సీట్ ఏర్పాటు చేయడం పలు అనుమానాలకు తావిస్తోందని ఆమె ఆరోపించారు .మోదీ ముసుగులో తెలుగు రాష్ట్రాల్లో కుట్ర జరుగుతుందన్న వాదనలకు ఈ పరిణామాలు మరింత బలాన్ని చేకూరుస్తున్నాయి అన్న విజయశాంతి ఒకరకంగా చెప్పాలంటే కెసిఆర్ గారి ఫెడరల్ ఫ్రంట్ ముసుగు తొలిగిపోయి బిజెపి కోసం అని తెలిసి పోతుందని విమర్శించారు .

Android Apps

Claim your Paytm lifafa. Try your luck you can get real money

Published

on

By

Welcome to Daily Giveaway & Lucky Lifafa

This Diwali, we have introduced Lucky Lifafa : a fun way of sending money to a group in variable amounts. Let’s say you share Rs. 4500 in total and share it with friends and family, the fun element is in the fact that the money will be shared in random amounts with the recipients, encouraging them to engage in a game of ‘fastest fingers first’.

Traditionally, festive occasions see us gifting envelopes with cash. To make this experience more convenient, we earlier introduced ‘Lifafa’ to enable you to send money in virtual envelopes with personalized messages. ‘Lucky Lifafa’ will allow you to share money with a group of friends/family members using social platforms like WhatsApp, Twitter and Facebook.

In case you’ve missed it, we’e launched our first festive sale

— the Mera Cashback Sale today. We’ll give out 501 Cr in assured cashback as we work jointly with brand-authorized stores, large retail chains and small shopkeepers to host a wide range of products till 23rd September.

To sweeten the experience even further, we have launched Lucky Lifafa, wherein you’ll be able to receive a surprise gift after every order. After you successfully place the order, you’ll see a screen that reads ‘Congratulations, you have won a Lucky Lifafa’. Simply tap on the lifafa and it’ll reveal the bonus offer you’ve received. This offer is crafted only for you, and its our way to make you feel special!

CLAIM YOUR LUCKY LIFAFA

Continue Reading

Android Apps

FlyVPN – Unlimited Secure VPN Proxy

Published

on

By

With FlyVPN, you can connect to more than 300 fast VPN servers in over 30 countries. In just a click, get from Hong Kong to London or Japan, from US to China or Paris. Use VPN connection to secure your private data with military-grade encryption.

—-Why choose FlyVPN? —-
• Enjoy offers a 14-day free trial
• Unlimited VPN bandwidth
• FlyVPN have 70+ Chinese servers
• Korea Dedicated IP VPN and USA Dedicated IP VPN
• Unblock your entertainment
• Shield yourself from snoopers on WiFi hotspots

We have built a global VPN network included America, Europe and Asia, and expand to more country soon. Some servers are free to use, you can click the flag and change server as any times as you want.

Why fly VPN?

✓ FREE and UNLIMITED: 100% Free, No speed limitation, no bandwidth limitation

✓ Largest VPN Coverage: Solo VPN offers largest VPN coverage more than 30 countries including JP, KR, US, UK, AU, CA, TR, UA and more!

✓ Easy to Use: No settings required; One Tap to find available servers and setup connection,

✓ No sign up, No registration: You don’t need to create an account or have a credit card!

✓ Limited Permissions: No root access needed, and Solo VPN only apply for network permissions.

Why choose FLY VPN?
✓ Large number of servers, high-speed bandwidth
✓ Choose apps which using VPN (Android 5.0+ required)
✓ Works with Wi-Fi, LTE/4G, 3G and all mobile data carriers
✓ Strict no-logging policy
✓ Smart choose server
✓ Well-designed UI, a few ADs
✓ No usage and time limit
✓ No registration or configuration required
✓ No additional permissions required.

 

Continue Reading

Mobile Reviews

Coolpad Cool 3 Plus Review

Published

on

By

Coolpad Cool 3 Plus Review

The passage hindrance to Android is step by step getting lower, as new innovation streams considerably further down the evaluating chain. We’ve as of late observed great spending telephones, for example, the Realme C2 (Review) and Redmi 7A ₹ 5,799 (Review), which offer good execution without costing a mess of cash. Coolpad is endeavoring to contend in this space with its ongoing dispatch, the Cool 3 Plus.

This telephone begins at a genuinely low cost of just Rs 5,999 and figures out how to offer a dewdrop score show, a unique mark sensor, and a nicely estimated battery. Considering the huge number of section level Android telephones we’ve as of late tried, we’re not expecting the Coolpad Cool 3 Plus ₹ 6,499 to convey an impeccable Android experience, however we’re trusting that it’s in any event adequate for easygoing use. How about we check whether it can convey on that front.

Coolpad Cool 3 Plus structure

The Cool 3 Plus is light at simply 135g and simple to deal with gratitude to its moderately little showcase and thickness of 8.2mm. Every one of the corners are adjusted, and in spite of the gleaming completion of the back, this telephone offers a better than average measure of hold. The Ocean Blue shading form that we have looks decent, however our unit got smircesh. All around effectively, and they don’t clear off effectively. Coolpad has attempted to go for a superior look with the shiny completion, however we don’t know this has worked to support its.

The 5.71-inch show of the Cool 3 Plus has a HD+ goals and discernibly thick bezels all around. There is a dewdrop indent at the top, which makes this telephone look generally present day. The upper corners of the showcase have an a lot more extensive ebb and flow than the base corners, and accordingly, some status bar content and the battery level symbol about nearly contact the edges of the screen.

Coolpad Cool 3 Plus SIM

You get a half and half double Nano SIM plate on the left, and the Coolpad Cool 3 Plus backings double 4G VoLTE. The subsequent opening can likewise be utilized by a microSD card for capacity development. With only 32GB of capacity on the top-end variation, we would have enjoyed a devoted opening for a microSD card. The power and volume catches on the privilege have great input and are anything but difficult to reach. The speaker and Micro-USB port are put at the base, while the 3.5mm earphone attachment is on the top.

At the back, there’s a solitary camera with a LED glimmer just as a unique mark sensor set in the inside. The last works superbly at verification, and we didn’t experience any bombed endeavors at perceiving our finger, yet it takes a decent second for the screen to wake up. Face acknowledgment is likewise accessible, however it’s increasingly slow function admirably in low light.

For a spending telephone, you get a respectable number of frill in the container. Aside from the 5W charger and USB link, you additionally get a straightforward silicone case and a screen defender. You don’t get a headset in the case however.

Coolpad Cool 3 Plus determinations and programming

The Cool 3 Plus is controlled by the quad-center MediaTek Helio A22 SoC, which is a passage level processor. We as of late observed it in the Nokia 2.2 (Review). The Cool 3 Plus is accessible with 2GB of RAM and 16GB of capacity (estimated at Rs. 5,999), or the variation we have, which has 3GB of RAM and 32GB of capacity (valued at Rs. 6,499). Network alternatives on the Coolpad Cool 3 Plus are Bluetooth; double band Wi-Fi; accelerometer, light sensor and nearness sensor (no whirligig or compass); USB-OTG; FM radio; and GPS.

The Cool 3 Plus utilizations a modified rendition of Android 9 Pie. It’s a solitary layered interface with no application cabinet and you can alter the look the symbols and foundation with the Themes application. There are likewise a few signals and alternate routes for route, taking screen captures, and so on. Some applications, for example, the dialler and SMS application have a stock Android look, however others, for example, the Settings application have been changed.

Coolpad Cool 3 Plus application

One thing we didn’t exactly like is that so as to uninstall any application, you need to long-squeeze its symbol, select ‘Application data’ and after that uninstall it, as opposed to having the ‘uninstall’ choice in the spring up air pocket itself. The Android security fix on our unit was from April 2019, which is somewhat dated.

There are some outsider applications, for example, Opera Mini, Opera News, UC Browser, and so on, yet these can be evacuated. Stock applications, for example, Game Booster will naturally free up memory and square notices when you dispatch a game; Clone gives you a chance to make a second occasion of a current application; and there’s something many refer to as Health Guard which monitors the occasions you get the telephone and the time you spend on calls. It likewise offers unwinding practices for your eyes and neck on the off chance that you’re encountering weakness.

Coolpad Cool 3 Plus execution and battery life

Indeed, even with 3GB of RAM on our audit unit, the Coolpad Cool 3 Plus didn’t run all around easily. We regularly experienced little falters and slacks in the activitys when attempting to explore around framework menus. Applications did not stack in all respects rapidly, which is for the most part down to the constraints of the passage level SoC. This frail execution is additionally reflected in benchmark scores. In AnTuTu, the Cool 3 Plus oversaw only 65,882 points, while GFXbench’s T-Rex test gave us simply 20fps. The vibration input for composing likewise feels cruel, so it’s ideal to kill this.

The territory around the unique mark sensor gets hot when utilizing distressing applications, for example, substantial games. We started up PUBG Mobile Lite, which ran well, conveying truly playable framerates. Two or three consecutive matches, totalling around 40 minutes of recess. Brought about a 10 percent drop in the battery level, which isn’t terrible.

The showcase gets splendid enough for outside use, in spite of the fact that the encompassing light sensor didn’t in every case precisely alter the brilliance when utilizing this telephone inside. The nature of the showcase is simply normal, and hues can look somewhat quieted. The shading range isn’t exceptionally wide either, and shading banding is unmistakable even in a portion of the telephone’s default backdrops. Because of this, watching recordings isn’t truly agreeable. The speaker sounds tinny and doesn’t get excessively noisy.

Coolpad Cool 3 Plus Battery

The Coolpad Cool 3 Plus has a 3000mAh battery, which isn’t a great deal, yet is sufficient to get you through the majority of one entire day on a solitary charge. With light to medium use, we figured out how to go about an entire day before requiring an energize, in spite of the fact that gaming or camera use will remove a greater lump from your battery life.

In our HD video battery circle test, the Cool 3 Plus kept running for 9 hours and 3 minutes, which truly, isn’t generally excellent. Quick charging isn’t upheld, and you just get a 5W charger in the case. This can charge the telephone from zero to 21 percent in thirty minutes; around 41 percent in 60 minutes; and right to 100 percent in around more than two hours.

Coolpad Cool 3 Plus cameras

The Cool 3 Plus has a solitary 13-megapixel back camera with an exceptionally thin f/2.8 gap, and furthermore a 8-megapixel front camera with a similar opening. The telephone depends on differentiation recognition self-adjust, so it by and large requires a significant stretch of time to secure concentrate even great light. It takes any longer in low light or when shooting in Bokeh mode.

There doesn’t appear to be any HDR usage which caused horrendous lopsided characteristics in presentation for standard sunlight scenes. Dynamic range is additionally poor, because of which darker locales were practically without detail while splendid regions were regularly overexposed.

 

 

 

Continue Reading

Recent Posts

Facebook

Advertisement

Trending