Connect with us

Tech News

Mi Tv Launch:- మార్కెట్ లోకి వచ్చిన కొత్త ఎంఐ స్మార్ట్ టీవీలు ధర ఎంతో తెలుసా ?

Published

on

ఎంఐ ఎల్ఈడి టీవీ 4 ఎక్స్ ప్రో 55 అనేది కంపెనీ నుంచి వస్తున్న కొత్త ప్రోడక్ట్ ఇక mi tv4 43 tv గతేడాది అప్గ్రేడ్  వెర్షన్  55 అంగుళాల టీవీ ధర రూ . 39, 999 గా ఉంది.

Mi New Tv Launched

ప్రముఖ టెక్ కంపెనీ షోవోమీ తాజాగా రెండు కొత్త స్మార్ట్ టీవీ లను ఇండియన్ మార్కెట్లోకి తీసుకు వచ్చింది .ఎంఐ ఎల్ఈడి టివి 4 ఎక్స్ ప్రో 55 .ఎంఐ టీవీ 4 ఏ ప్రో 45 టీవీలను ఆవిష్కరించింది. వీటితోపాటు సౌండ్ బార్  పేరుతో స్మార్ట్ స్పీకర్ ను కూడా ఆవిష్కరించింది . దీన్ని టీవీ ల తో అనుసంధానం చేసుకోవచ్చు .

ఎంఐ ఎల్ఈడి టీవీ 4 ఎక్స్ ప్రో 55 అనేది కంపెనీ నుంచి వస్తున్న కొత్త ప్రోడక్ట్ ఇక tv 4a 43 tv గతేడాది మోదేల్కు అప్గ్రేడ్ వెర్షన్ .55 అంగుళాల టీవీ ధర రూ .39,999 గా ఉంది .ఈ టీవీ కేవలం ఫ్లిప్కార్ట్ ,ఎంఐ హోం ,ఎంఐ.com లో మాత్రమే అందుబాటులో ఉండనున్నాయి.వీటి విక్రయాలు జనవరి 15 నుంచి ప్రారంభం అవుతాయి .ఇక 43 అంగుళాల టీవీ రూ .22,999 గా ఉంది .ఈ టీవీ కేవలం ఫ్లిప్క్కార్ట్,ఎంఐ  హోం ,mi.com లో లభిస్తాయి .వీటి విక్రయాలు జనవరి 15 నుంచి ప్రారభం అవుతాయి .ఇక పోతీ సౌండ్ బార్ ధర రూ.4,999  గ ఉంది .ఈ సౌండ్ బార్ ని టీవీ కి కూడా వాడుకునే సదుపాయం ఉంది .వీటి విక్రయలు జనవరి ౧౬ నుంచి ప్రారంభం .ఎంఐ.కామ్ ,ఎంఐ హోం లలో కొనుగోలు చేయవచ్చు .

55 అంగుళాల టీవిలో 60 మేగాహేద్జ్ట్ రిఫ్రెష్ రేట్ ప్యానెల్ ,4కే హెచ్డిఆర్ సపోర్ట్ ,క్వాడ్ కోర్ ప్రాసెసర్ ,మాలి 450 జిపియు ,2జిబి ర్యాం ,8 జిబి మెమొరీ ,సూపర్ న్యారో బెజిల్స్ ,డాల్బీ ఆడియో సపోర్ట్,ఏఐ వాయిస్ రేకగినిజింగ్ ,20 వాట్ స్టిరియో స్పీకర్ ,బ్లూటూత్ రిమోట్ వాయిస్ కంట్రోల్ వంటి పలు ఫీచర్స్ ఉన్నాయి .

ఇక 43 అంగుళాల టీవీ లో ఫుల్ హెచ్ డి ప్యానెల్ ,60 మెగాహేర్జ్ రిఫ్రెష్ రేట్ ,వైడ్ వ్యూవింగ్ యాంగిల్స్ .హెచ్ డి ఆర్ సపోర్ట్,సూపర్ నారో బెజిల్స్ ,డాల్బీ ఆడియో సపోర్ట్ వంటి ఫీచర్స్ తో టీవీ రానుంది .

ఇక సౌండ్ బార్ లో డ్యూయల్ 2.5 అంగుళాల ఉఫర్స్ ,0.75 అంగుళాల డుమ్ స్పీకర్ ,నాలుగు పాసివ్ రేడియేటర్ ,4.2 బ్లూ టూత్ సపోర్ట్ వంటి ప్రతేకతలు ఉన్నాయి .దేని సైజు 32.6 అంగుళాలు పొడువు ఉంటుంది .

Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Tech News

OnePlus Leaked User Email Addresses via ‘Shot on OnePlus’ App

Published

on

By

OnePlus Leaked User Email Addresses via 'Shot on OnePlus' AppOnePlus gadgets come preloaded with the ‘Shot on OnePlus’ application. That purportedly conveys a security defect uncovering email tends to several its clients. The application offers a spot to transfer photographs that can be highlighted as backdrops by OnePlus clients all inclusive. Be that as it may, the API that sets up a connection between OnePlus server and the Shot on OnePlus application was supposedly releasing the email locations related with photograph entries. OnePlus was hinted about the defect toward the beginning of May, and keeping in mind that a fix was taken off, more changes are apparently required before it’s totally fixed.

The Shot on OnePlus application, open through the Wallpapers choice menu, requests that clients sign in utilizing their email delivers to transfer photographs. Once transfer, chose photographs get discharge openly through the API that was allow to offer simple access. As indicated by a report by 9to5Google, the API required a decoded key to recover an entrance token that enabled people to view email locations of clients who transferred their photographs.

OnePlus

After the application was out, we accept is was spilling information since its discharge — various years, at any rate the report notes.

In any case, it incorporates two letter sets and one of a kind numbers that could possibly. To be utilize to get to touchy information, including the name, email locations, and nations of the clients.

OnePlus at first didn’t react to the email inquiry sent by 9to5Google. Identified with the security issues, yet later gave an announcement “OnePlus pays attention to security. And we explore all reports we get.” Nonetheless, it has quietly made a rundown. Of changes to the API to fix the defect spilling email addresses, however 9to5Google reports that the fixes made to. The API for the gid imperfection can be skirted – an update includes. That a fix for this additionally has all the earmarks of being underway. With adjustment by means of gid right now blocked. The organization has additionally allegedly darkened email tends to accessible through the API by adding bullets to their neighborhood parts and making just the space part obvious.

Message

Fortunately, no reports of abusing client subtleties through the security blemish have surfaced on the web. To actualize progressively strong safety efforts on its contributions. We’ve connected with OnePlus for lucidity on the fix and will refresh this space when we hear back.

Back in October 2017, the Shenzhen-based organization had confronted open reaction for an issue inside. Its OxygenOS that helped it gather unanonymised information with no client assent. The organization was likewise in the features a year ago for a bootloader defenselessness. On the OnePlus 6 that got a fix in no time.

 

 

 

 

Continue Reading

Tech News

Xiaomi Supplier Holitech Technology Opens First Plant in India

Published

on

By

Xiaomi Supplier Holitech Technology Opens First Plant in India

Xiaomi provider Holitech Technology on Saturday said it has initiated its first part assembling plant in Greater Noida and will contribute about $200 million (generally Rs. 1,397 crores) more than three years in the nation.

Holitech Technology would produce minimized camera modules (CCM), capacitive touch screen module (CTP), slender film transistor (TFT), adaptable printed circuits (FPC) and unique mark module locally.

Xiaomi

Spread crosswise over four processing plants and traversing more than 25,000 square meters. The part assembling plant will begin large scale manufacturing with a generation. Limit of more than 300 million segments for each year.

“Xiaomi has seen huge development in the nation and we are certain that Holitech’s arrangements. For India will proclaim another phase of advancement for the gadgets fabricating. Industry in India,” Muralikrishnan B, Chief Operating Officer, Xiaomi India, said in an announcement.

The plant likewise gloats of class 1000 and class 100 clean room. A perfect room is a contained space where arrangements are made to diminish particulate tainting. And control other ecological parameters, for example, temperature, mugginess and weight.

“The incredible development of Xiaomi alongside their drives to advance nearby assembling. Has urged us to investigate part fabricating for Xiaomi in India,” said Chenguisheng, CEO, Holitech Technology.

 

 

 

 

Continue Reading

Tech News

Google Pixel 4 Live Image Leak Shows Square Camera Module

Published

on

By

Google Pixel 4 Live Image Leak Shows Square Camera Module

Google Pixel 4 has been supposedly seen in two or three live pictures. The most recent improvement develops only days after Google authoritatively discharged the Pixel 4 mystery on the Web that featured its everything new back camera setup. The new pictures additionally demonstrate to us the back of the new Pixel telephone close by featuring its square knock that seems to brandish double cameras. Additionally, the surfaced Pixel model appears to have a texture case on top – like the official instances of the Pixel 2 and Pixel 3 telephones. Google isn’t probably going to reveal the Pixel 4 until October, however the new hole recommends that we can securely anticipate a scope of bits of gossip in front of its formal introduction.

The supposed pictures of the Google Pixel 4, cordiality 9to5Google, demonstrate to us its back highlighting the square-molded camera module. One of the pictures likewise proposes an auxiliary, clamor dropping mouthpiece over the Pixel telephone.

Google Pixel 4

In spite of the fact that the pictures don’t give any reasonable data about the camera setup. Included on the Pixel telephone, these are generally speaking demonstrating the structure that. It got its unmistakable view formally not long ago.

There is likewise a case over the telephone, which could be one. Of the texture cases that Google would bring close by the Pixel 4. Outstandingly, the Pixel 2 ₹ 56,970, Pixel 3 ₹ 56,840, and Pixel 3a ₹ 39,999 as of now have official texture telephone cases.

It is accounted for that the handset highlighted in the spilled pictures was seen in London. The supposed “temple” – or essentially a presentation indent. On the telephone that seems enormous and houses two selfie cameras. Like the most recent year’s Pixel 3 XL.

Pixel

This isn’t the first run through when Google’s cutting edge lead has been seen in nature. Indeed, the Pixel family has so far most likely the main range in the gossip factory. We saw reports of detecting the Pixel 3 of every an open travel and its online postings months in front of its formal dispatch.

Google has this time made a noteworthy change and itself discharged the principal clear render of the Pixel 4. This could be a system to limit some early releases and make enough promotion for the new Pixel leader.

 

 

 

Continue Reading

Recent Posts

Facebook

Advertisement

Trending