Connect with us

Useful Information

IRCTC లో బుక్ చేసుకున్న టిక్కెట్ ని తిరిగి వేరొకరికి ట్రాన్స్ఫర్ చేయటం ఎలా ?

Published

on

train ticket cancleసాధారణం గ మీరు IRCTC లో టికెట్ బుక్ చేసుకుంటున్నారా ? అయితే ఏదైనా పని పది మీరు వెళ్లలేక టికెట్ ని క్యాన్సల్ చేసుకుంటున్నారా ?అయితే ఇక ఆలా చేయకండి ఎందుకు అంటే ఇప్పుడు IRCTC మీ టికెట్ ను మీకు తెలిసిన వేరే వాళ్ళకి ట్రాన్స్ఫర్ చేసుకునే అవకాశాన్ని కలిగిస్తుంది .అయితే మీరు ఆ టికెట్ ను బయట వాళ్ళతో కాకుండా కేవలం మీ బ్లడ్ రిలేషన్ కి మాత్రమే టికెట్ ట్రాన్స్ఫర్ చేసుకోవచ్చు .అది ఎలానో ఇప్పుడు తెలుసుకుందాం .
పాసెంజర్ పేరు ని మార్చుకోవటానికి ఈ స్టెప్స్ ని ఫాలో అవ్వండి .
1.టికెట్ ప్రింట్ అవుట్ తీసుకోండి .
2.మీ దగ్గరలో ఉన్న రైల్వే స్టేషన్ టికెట్ కౌంటర్ కి వెళ్ళండి .
3.ఎవరైతే మీరు టికెట్ ట్రాన్స్ఫర్ చేయాలి అనుకుంటున్నారో వాళ్ళ ఒరిజినల్ ID ప్రూఫ్ అలాగే వాటి ఫోటో కాపీని తీసుకొని వెళ్ళండి .
4. కౌంటర్ లో ఉన్న ఆఫీసర్ కు పాసెంజర్ పేరును మార్చాలి అని అడగండి .

మీరు ముఖ్యం గ గుర్తు పెట్టుకోవాలిసిన విషయం:

ఈ సౌకర్యం పొందటానికి ట్రియాన్ దీపార్చర్ అయ్యే 24గంటల ముందే కౌంటర్ దగ్గరికి వెళ్లి పేరు ను మార్చాలి .అప్పుడే కుదురుతుంది .

ఈ సౌకర్యం కేవలం…

IRCTC అందిస్తున్న ఈ ఫెసిలిటీ కేవలం మీ ఫామిలీ అంటే అమ్మ ,నాన్న,అన్న,తమ్ముడు,భార్య లేదా పిల్లలకు మాత్రమే వర్తిస్తుంది .

అయితే ఇప్పుడు వాట్సాప్ ద్వారా PNR స్టేటస్ చెక్ చేసుకోవచ్చు అది ఎలాగో చుడండి .

మీ వద్ద సిద్ధంగా ఉండాల్సినవి ..?
ముందుగా మీ ఫోన్ లో వాట్సాప్ అప్లికేషన్ లేటెస్ట్ అప్డేట్ వెర్షన్ అయ్యి ఉండాలి .ఇదే సమయంలో ఫోన్ ఇంటర్నెట్ కనెక్షన్ వర్కింగ్ లో ఉండాలి .PNR లేదా లైవ్ ట్రైన్ లొకేషన్ స్టేటస్ తెలుసుకోవటానికి అవసరమైన ట్రైన్ నెంబర్ ఇంకా పీఎన్ఆర్ నంబర్లు మీ వద్ద సిద్ధంగా ఉండాలి .

ఫుల్ స్టెప్స్ :-

ముందుగా మీ స్మార్ట్ ఫోన్ లోని “dailer ” యాప్ ను ఓపెన్ చేసి ఆ తరవాత మేక్ మై  ట్రిప్  అప్లికేషన్ వాట్సాప్ నెంబర్ అయినా “7349389104” ను కాంటాక్ట్ లిస్ట్ లో సేవ్ చేసుకోవాలి .నెంబర్ ను సేవ్ చేసుకున్న తరవాత వాట్సాప్ ను ఓపెన్ చేసి కాంటాక్ట్స్ లిస్టును రిఫ్రెష్ చేయాలి .లిస్ట్ రిఫ్రెష్ అయినా తరవాత మేక్ మై ట్రిప్ వాట్సాప్ నెంబర్ ను ఓపెన్ చేసి వాట్సాప్ ద్వారా మీ పీఎన్అర్ నెంబర్ ని sms పంపాలి .మెసేజ్ సెండ్ అయినా వెంటనే మీ వాట్సాప్ లో స్టేటస్ పూర్తీ వివరాలు రావటం జరుగుతుంది .ఇలా మీరు బోక్ చేసుకున్న ట్రైన్ స్టేటస్ ని తెలుసుకోవచ్చు .

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Mobile Updates

7 Best TikTok Alternatives

Published

on

By

               7 Best TikTok Alternatives

tik tok

As of late TikTok was restricted in India after a court request and on the off chance that you are searching for comparable applications like TikTok than this video will support you. We have included 7 Best TikTok Alternatives which we believe are the best right now accessible to download on Play Store and App Store.

Here is the rundown:

1) Cheez

 

 

2) VidStatus

 

3) Dubsmash

 

 

 

4) Funimate

 

5) Like Video

 

6) Triller

7) Vigo Video

 

 

Continue Reading

Useful Information

This Is How Fans Are Downloading TikTok – Outside Google Play Store

Published

on

By

    This Is How Fans Are Downloading TikTok – Outside Google Play Store

tik tok

As on April sixteenth, Govt. of India request that TikTok has been prohibiting the country over. This was a remarkable declaration, as at no other time any application has been so unceremoniously prohibited in the country.

TikTok, which is one of the quickest developing application on. The planet with 500 million+ clients, paralyze with this decision. In excess of 100 million new clients are include every month. And India has the most astounding number of new clients.

However, more than that, it was the fans who were stunned: India has 12 crore TikTok clients, and on the off chance that new clients not permitted to come, at that point in what manner will the span and commitment increment?

In any case, it appears that the boycott had little impact on the prevalence of TikTok, as fans are proceeding to download it, and use it.

‘Step by step instructions to Download TikTok’ Search Surges

According to Google patterns information, the pursuits identified. With Tiktok download expand fundamentally, as far back as the boycott declare.

Govt of India has requested Google and Apple to confine new downloads of TikTok, and to expel the application from their particular application stores.

What’s more, precisely that has occurred: The application is not any more accessible for download.

 

 

 

Continue Reading

Useful Information

How to Download and Install PUBG Lite for PC

Published

on

By

          How to Download and Install PUBG Lite for PC

pubg pc lite

PlayerUnknown’s Battlegrounds, also called PUBG by all, commenced the fight royale marvel prior a year ago and has been extremely popular from that point onward. It has advanced toward our cell phones as PUBG Mobile, trailed by the dispatch of a thinned down variation called PUBG Mobile Lite too. Be that as it may, it appears as though the gaming monster is hoping to grow the amusement’s accessibility to more clients around the globe, which is the reason it has now propelled a lightweight variation of their PC title – PUBG Lite.

What is PUBG Lite?

As the name lets you know, PUBG Lite is a lightweight and thinned down variant of the prevalent fight royale diversion – PlayerUnknown’s Battlegrounds that is fit for running on PCs with less ground-breaking equipment. It was first propelled back in October a year ago as PUBG Project Thai and was accessible exclusively in, well, Thailand for testing – that too on a welcome just premise.

In any case, this shut undertaking that was constrained to 100 players has since been renamed to PUBG Lite and is currently open to all clients in Thailand. The center ongoing interaction here continues as before, where 100 players drop on an island (at present just Erangel), snatch some plunder, and get down to battling to be that last man standing.

Least PC Requirements:

OS: Window 7,8,10, 64bit

CPU: Core i3 timed at 2.4GHz

Slam: 4GB

GPU: Intel HD Graphics 4000

HDD: 4GB

Prescribed PC Requirements:

OS: Window 7,8,10, 64bit

CPU: Core i5 timed at 2.8GHz

Slam: 8GB

GPU: Nvidia GeForce GTX 660 or AMD Radeon HD 7870

HDD: 4GB

All things considered, since you realize what the necessities for this lightweight form of PUBG are, here are the means you have to pursue to introduce the amusement on your PC:

Ventures to Download PUBG Lite on Your PC

  1. Head to the PUBG Lite site by means of Google Chrome (so it naturally makes an interpretation of Thai into English for you to get it).
  2. You’ll have to complete two things here: first, apply for a PUBG ID and second, download the PUBG Lite Launcher setup. In this way, we should download the setup document.
  3. It’s straightforward. Simply click on the ‘Download’ catch on the landing page to go to download area, look down and click the orange ‘Download’ catch to get the PUBG Lite setup. You can introduce it however don’t flee (why, you inquire? more on this beneath).
  4. Presently, you have to tap the ‘Apply for ID’ catch on the upper right and enter the expected certifications to make your record. This is a vital advance as this PUBG ID will be required to sign into the diversion.
  5. Next, head to your email record and snap the ‘Affirm to Register’ connection to confirm your PUBG ID. Voila!! You’ve finished the underlying advances and are well in progress to begin playing in a matter of seconds.

Ventures to Install PUBG Lite on Your PC

Stage 1: Get a VPN programming

Proceeding onward to the establishment part, there’s one critical thing you need as a main priority before you proceed with the procedure. PUBG Lite (Beta) is just accessible in Thailand at the present time, so you would require a VPN to sign in and play the amusement.

We had an exceptional duplicate of VeePN lying around at the Beebom office, so we kept running with the equivalent yet we as of late arranged a rundown of best VPN applications accessible on Windows, so you can take a pick from the equivalent. Be that as it may, do recollect, it ought to have a Thailand server.

In case you’re uncertain about whether PUBG Lite will run easily on your PC or PC and are reluctant to get a paid VPN administration only for the diversion, we’d recommend you look at SaferVPN on the grounds that it offers a 24-hour preliminary and a Thailand server. You’ll have the capacity to introduce PUBG Lite and try out the ongoing interaction through this VPN, for which you could then pay in case you’re content with the experience.

Stage 2: Install PUBG Lite for PC

You currently have the PUBG Lite Launcher and VPN programming accessible to you. The subsequent stage includes downloading the diversion itself and goody gumdrops, it’s a long and tiring procedure. Here are the means you have to pursue to download PUBG Lite on your PC:

  1. Open your preferred VPN, change to the Thailand server and begin the administration.

veepn for pubg light

  1. Presently, in the event that you’ve introduced the PUBG Lite Launcher we had downloaded above, at that point open the equivalent and you will be approached to sign in with your PUBG ID. Try not to be threatened by the Thai content, essentially utilize the ID and secret word you had made before to sign into the launcher.
  2. When you’ve signed in, the launcher will open and you will see a gigantic orange catch at the base left. It peruses introduce (interpreted from Thai) and you have to click it to begin downloading PUBG Lite on your PC. The record estimate is around 1.9GB and since you will utilize a VPN, it can without much of a stretch take two or three hours relying upon your speed.

 

 

 

Continue Reading

Recent Posts

Facebook

Advertisement

Trending