IRCTC లో బుక్ చేసుకున్న టిక్కెట్ ని తిరిగి వేరొకరికి ట్రాన్స్ఫర్ చేయటం ఎలా ? - Telugu Tech World
Connect with us

Useful Information

IRCTC లో బుక్ చేసుకున్న టిక్కెట్ ని తిరిగి వేరొకరికి ట్రాన్స్ఫర్ చేయటం ఎలా ?

Published

on

train ticket cancleసాధారణం గ మీరు IRCTC లో టికెట్ బుక్ చేసుకుంటున్నారా ? అయితే ఏదైనా పని పది మీరు వెళ్లలేక టికెట్ ని క్యాన్సల్ చేసుకుంటున్నారా ?అయితే ఇక ఆలా చేయకండి ఎందుకు అంటే ఇప్పుడు IRCTC మీ టికెట్ ను మీకు తెలిసిన వేరే వాళ్ళకి ట్రాన్స్ఫర్ చేసుకునే అవకాశాన్ని కలిగిస్తుంది .అయితే మీరు ఆ టికెట్ ను బయట వాళ్ళతో కాకుండా కేవలం మీ బ్లడ్ రిలేషన్ కి మాత్రమే టికెట్ ట్రాన్స్ఫర్ చేసుకోవచ్చు .అది ఎలానో ఇప్పుడు తెలుసుకుందాం .
పాసెంజర్ పేరు ని మార్చుకోవటానికి ఈ స్టెప్స్ ని ఫాలో అవ్వండి .
1.టికెట్ ప్రింట్ అవుట్ తీసుకోండి .
2.మీ దగ్గరలో ఉన్న రైల్వే స్టేషన్ టికెట్ కౌంటర్ కి వెళ్ళండి .
3.ఎవరైతే మీరు టికెట్ ట్రాన్స్ఫర్ చేయాలి అనుకుంటున్నారో వాళ్ళ ఒరిజినల్ ID ప్రూఫ్ అలాగే వాటి ఫోటో కాపీని తీసుకొని వెళ్ళండి .
4. కౌంటర్ లో ఉన్న ఆఫీసర్ కు పాసెంజర్ పేరును మార్చాలి అని అడగండి .

మీరు ముఖ్యం గ గుర్తు పెట్టుకోవాలిసిన విషయం:

ఈ సౌకర్యం పొందటానికి ట్రియాన్ దీపార్చర్ అయ్యే 24గంటల ముందే కౌంటర్ దగ్గరికి వెళ్లి పేరు ను మార్చాలి .అప్పుడే కుదురుతుంది .

ఈ సౌకర్యం కేవలం…

IRCTC అందిస్తున్న ఈ ఫెసిలిటీ కేవలం మీ ఫామిలీ అంటే అమ్మ ,నాన్న,అన్న,తమ్ముడు,భార్య లేదా పిల్లలకు మాత్రమే వర్తిస్తుంది .

అయితే ఇప్పుడు వాట్సాప్ ద్వారా PNR స్టేటస్ చెక్ చేసుకోవచ్చు అది ఎలాగో చుడండి .

మీ వద్ద సిద్ధంగా ఉండాల్సినవి ..?
ముందుగా మీ ఫోన్ లో వాట్సాప్ అప్లికేషన్ లేటెస్ట్ అప్డేట్ వెర్షన్ అయ్యి ఉండాలి .ఇదే సమయంలో ఫోన్ ఇంటర్నెట్ కనెక్షన్ వర్కింగ్ లో ఉండాలి .PNR లేదా లైవ్ ట్రైన్ లొకేషన్ స్టేటస్ తెలుసుకోవటానికి అవసరమైన ట్రైన్ నెంబర్ ఇంకా పీఎన్ఆర్ నంబర్లు మీ వద్ద సిద్ధంగా ఉండాలి .

ఫుల్ స్టెప్స్ :-

ముందుగా మీ స్మార్ట్ ఫోన్ లోని “dailer ” యాప్ ను ఓపెన్ చేసి ఆ తరవాత మేక్ మై  ట్రిప్  అప్లికేషన్ వాట్సాప్ నెంబర్ అయినా “7349389104” ను కాంటాక్ట్ లిస్ట్ లో సేవ్ చేసుకోవాలి .నెంబర్ ను సేవ్ చేసుకున్న తరవాత వాట్సాప్ ను ఓపెన్ చేసి కాంటాక్ట్స్ లిస్టును రిఫ్రెష్ చేయాలి .లిస్ట్ రిఫ్రెష్ అయినా తరవాత మేక్ మై ట్రిప్ వాట్సాప్ నెంబర్ ను ఓపెన్ చేసి వాట్సాప్ ద్వారా మీ పీఎన్అర్ నెంబర్ ని sms పంపాలి .మెసేజ్ సెండ్ అయినా వెంటనే మీ వాట్సాప్ లో స్టేటస్ పూర్తీ వివరాలు రావటం జరుగుతుంది .ఇలా మీరు బోక్ చేసుకున్న ట్రైన్ స్టేటస్ ని తెలుసుకోవచ్చు .

Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Useful Information

Qualcomm Snapdragon 865 vs Snapdragon 855: What’s new and different

Published

on

By

Qualcomm Snapdragon 865 vs Snapdragon 855: What’s new and different

The yearly 3-day Snapdragon Tech Summit 2019 has been closed, and chipmaker Qualcomm made various declarations. True to form, the lead Snapdragon 865 SoC has been disclosed, alongside mid-go Snapdragon 765 and Snapdragon 765G SoCs. For constantly associated Windows 10 workstations, Qualcomm likewise uncovered the Snapdragon 7c and 8c SoCs.

We have just discussed the new chipsets in detail. What’s more, presently, we are going think about the Snapdragon 865 (SD865) with a year ago’s Snapdragon 855 (SD855)SoC. We will investigate everything that is new and unique, and what upgrades the new chipset brings over the more established one.

 

Qualcomm Snapdragon 865 versus Snapdragon 855: Architecture

A year ago, Qualcomm changed from 10nm (Snapdragon 845) to 7nm hub (Snapdragon 855). It took into account gigantic gains in vitality proficiency, just as execution. It likewise permitted the chipmaker to make Snapdragon 855 SoC more minimized than the Snapdragon 845, while pressing more transistors. The most recent Snapdragon 865 is additionally made on 7nm hub, with enhancements in the CPU centers to help execution.

 

Qualcomm Snapdragon 865 versus Snapdragon 855: CPU and execution

Much the same as the Snapdragon 855, the Snapdragon 865 additionally utilizes an octa-center CPU with a tri-group plan. Out of the eight centers, one is a prime Kryo 585 center (Cortex A77-based) timed at 2.84GHz, trailed by three execution Kryo 585 centers (Cortex A77-based) timed at 2.42GHz. In conclusion, there are four proficiency centers (Kryo 585) in view of ARM’s Cortex A55 engineering, and clock speed of 1.8GHz.

 

The Snapdragon 855 highlights Kryo 485 octa-center CPU. This incorporates a prime center (Cortex A76-based) timed at 2.84GHz, and three execution centers (Cortex A76-based) timed at 2.42GHz. At that point you have four proficiency centers dependent on ARM’s Cortex A55 engineering, and clock speed of 1.8GHz.

As per Qualcomm, a change from Cortex A76 (Snapdragon 855) to Cortex A77 (Snapdragon 865) offers 25 percent quicker CPU execution. We will become acquainted with more when cell phones with new chipsets advance toward the business sectors.

 

GPU and memory

The Snapdragon 865 gets a redesigned Adreno 650 GPU, which Qualcomm says 20 percent execution help. It bolsters 10-piece HDR gaming, and 8K video playback. Qualcomm likewise referenced that it is the main ever updatable versatile GPU. Much the same as application refreshes, even GPU driver updates will be seeded by means of the Play Store.

 

On account of the Snapdragon 855 SoC, the chipset accompanies Adreno 640 GPU. It offered 20 percent execution support, with 30 percent decrease in control utilization contrasted with the antecedent.

Coming to memory, both chipsets support up to 16GB of RAM. The new SD865 bolsters LPDDR4x at 2,133MHz, and LPDDR5 at 2,750MHz. The SD855 just supports LPDDR4x at 2,133MHz.

 

Qualcomm Snapdragon 865 versus Snapdragon 855: AI

Both SD865 and SD855 are AI-controlled for finishing different undertakings. It empowers profundity based facial acknowledgment, object discovery, discourse acknowledgment, single-camera bokeh impacts, and milestone recognition among others. The new fifth gen AI on Snapdragon 865 is 2x more dominant than the antecedent, says Qualcomm. It bolsters 15 TOPS (15 trillion activities for each second) to accelerate AI related errands. It can likewise help with on-gadget, ongoing AI interpretation.

 

Camera and imaging upgrades

As far as imaging, the new SD865 SoC accompanies Spectra 480 ISP. It can process 2 Gigapixels every second, which means 200-megapixel still photographs. With 8K video chronicle, Dolby Vision video catch, it can at the same time catch 4K HDR recordings and 64-megapixel photographs. The greatest change this year is the capacity to record 4K recordings at 120fps, and boundless moderate movement video recording – 720p @ 960fps.

The SD855, then again, accompanies Spectra 380 ISP. It empowers ongoing profundity detecting when recording recordings at 60fps, enabling you to add bokeh impacts to your recordings. Qualcomm has additionally included help for HEIF codec for sparing photographs, which won’t just bring about 50 percent size decrease while looking after quality. The camera likewise underpins still picture catching at up to 192-megapixel goals.

 

Availability

Presently, here comes the greatest change in the Snapdragon 865. We’ve been hearing a great deal about 5G for two or three years now. And keeping in mind that we expected the new chipset to accompany a coordinated 5G modem, Qualcomm totally avoided an incorporated modem. Rather, OEMs should combine an outside Snapdragon X55 5G modem, which likewise bolsters 4G LTE.

This means each Snapdragon 865 controlled cell phone will be 5G empowered, and future confirmation, of course. This additionally implies, OEMs can’t match a 4G modem and sell a Snapdragon 865 fueled 4G LTE cell phone.

The Snapdragon X55 5G modem backings both sub-6 and mmWave. Backing for TDD, FDD and Dynamic Spectrum Sharing (DSS) is additionally present, making it usable in every single key area. The 5G modem backings top download accelerates to 7.5Gbps, and transfer accelerates to 3Gbps. Multi-SIM 5G support is likewise present.

The Snapdragon 855 accompanies X24 LTE Cat.20 modem with speeds that can top up to 2Gbps. In the event that OEMs need to offer 5G network, they should include X50 modem alongside mmWave module to empower 5G speeds.

Both the SD865 and SD855 chipsets accompanies Wi-Fi 6 (802.11ax) and 60GHz Wi-Fi 802.11ay availability choices, offering top accelerates to 10Gbps. While the SD865 underpins Bluetooth 5.1, a year ago’s SD855 bolsters Bluetooth 5.0.

 

Security

With Snapdragon 855, Qualcomm got support for ultrasonic unique finger impression scanner to offer quicker opening. Tech will utilizes ultrasonics for building a 3D guide of the outside of at the tip of your finger. As the tech depends on ultrasonic mapping of the edges of your finger, it can even look over oil, soil, oil and water.

With the current year’s Snapdragon 865, the chipmaker is presenting 3D Sonic Max, that can at the same time perceive two fingers. The 3D Sonic Max sensor estimates 20mm by 30mm in measurement, and takes the acknowledgment zone to an astounding 600 square millimeter. This is 17 percent greater than the ancestor.

Continue Reading

Useful Information

Tips to check if your online account is hacked

Published

on

By

Tips to check if your online account is hacked

Be that as it may, these are a consequence of ruptures and hacks. A most noticeably awful aspect concerning this is most clients are never at any point mindful of this until some other time. In any case, you don’t need to be that stress either since there are a lot of devices accessible online that are fit for securing your information. So here are some tips that will help you. These tips will let you know if you are hacked or not. So read them carefully.

 

Have I Been Pwn

This device utilizes your email address to confirm whether it has been related with any hacked information. 

You can likewise pursue a notice administration which will fill you in regarding whether your record springs up in any new information breaks.

 

Facebook login history

Facebook gives you a rundown of areas and the gadgets with dynamic sessions under a tab called “Where no doubt about it.” If you see an unrecognized area or gadget in this rundown, you can either report it or log out of the session by utilizing the drop-down menu that is available by each posting. On the off chance that you notice that you have countless dynamic sessions on gadgets that you seldom use, the best activity is log out of them so as to expand generally speaking security.

 

BreachAlarm

This administration is like Have I Been Pwn and can be pursue and the main contrast. That can be watched is that the previous offers a paid assistance for organizations. The administration enables clients to buy in to notices on information ruptures that are related. With your email address and representative accreditations.

 

Sucuri SiteCheck

The objective of programmers are accounts as well as sites, you can utilize. Check your site for malware by utilizing Sucuri SiteCheck which looks a space address for any known malware, its boycotting status, site mistakes. And furthermore outdated programming. This will likewise perceive whether you have a site firewall.

 

Twitter Account Access History and Permissions

Much the same as Facebook, Twitter additionally enables you to watch out for login areas. And dynamic sessions so as to decide if an outsider is getting to your record. You can get to the Twitter Data menu inside your Twitter settings to discover a login history for your record.

 

Pwned Passwords

This administration checks whether your passwords have been. You can realize whether your secret key is really shelter. As the administration has a database of passwords that have been uncovered by breaks.

 

Google Accounts: Device Activity and Security Events

This security device enables you to check action and login areas for all applications and items that are identified with Google. You can sign in to your Google profile and afterward select “gadget movement and security occasions” and take a gander at any secret word changes or included recuperation alternatives that have happened over the most recent 28 days.

Continue Reading

Useful Information

How to know your hard disk type

Published

on

By

How to know your hard disk type

2016 denoted the 60th commemoration of Hard Disk Drives (HDD). While new PCs have floated towards Solid State Disks (SSDs) for primary stockpiling, those of us who search for minimal effort, high-limit information stockpiling consistently go to HDDs.

Instructions to realize your hard disk type

The speed at which documents can be moved and the quantity of records that can be moved at the same time is fundamental to measure how your everyday cooperation with your framework goes. Whenever point by point data about your hard plate drives, strong state drives or other stockpiling that is related with your framework is what you’re searching for, the accompanying strategies can be utilized to do as such:

 

Disk data in Windows 10

You can get to the System Information Utility in Windows 10 to get data about last your equipment.

 1. an) Open the Start Menu.
 2. b) Under W, grow Windows Administrative Tools.
 3. c) Choose System Information.

You can likewise utilize the Run box to open the System Information Utility:

 1. a) Press Win + R
 2. b) Type msinfo32 in the despite Run box.
 3. c) Click OK, or press Enter.

In the System Information window, the left window sheet will have a rundown last of equipment classifications. Extend Components, and afterward Storage. From that point onward, pick Drives, Disks, or any class that you might want last to investigate.

 

Prior Versions of Microsoft Windows

On the off chance that you are utilizing prior renditions of Windows, the accompanying advances must be taken:

 1. a) Click on the Start fasten and afterward tap on the “Projects” organizer.
 2. b) Next, click on the “Embellishments” and afterward tap on the “Framework Information” or “Framework Tools” envelope.
 3. c) Open the “Framework Information” record.
 4. d) Inside the System Information window, click on the + image that can be found alongside Components.
 5. e) Click the “+” that is alongside “Capacity” and afterward tap on “Drives”. The data about your hard drives like limit and sequential number can be found on the correct side of the window.

IBM perfect clients can see extra data about their hard drive by entering the PC’s CMOS arrangement. The CMOS will list the hard drive’s sequential number, model number, chambers, heads, areas, and the size of the hard drive.

 

Deciding the speed or RPM of a hard drive

You can decide the RPM of a hard drive by first making sense of the producer and model of the hard drive. You would then be able to look into the data about the RPM of the drive on the producer’s website page.

There are producers who list the RPM of the hard drive on the real drive too. You can remove your hard drive from your PC to investigate the top sticker to check whether the RPM has been recorded.

 

Outsider utilities

You can utilize free programming utilities that are intended to distinguish the equipment in your PC.

 

Other circle utilities

There are circle utilities that are intended to distinguish and set up a hard drive that is equipped for furnishing a client with extra data about the hard drive.

 

Different techniques for deciding the hard drive.

You can peruse the data that is generally on stickers that are adhered to the highest point of a hard plate.

 

 

 

 

Continue Reading

Recent Posts

Facebook

Advertisement

Trending