Connect with us

Useful Information

IRCTC లో బుక్ చేసుకున్న టిక్కెట్ ని తిరిగి వేరొకరికి ట్రాన్స్ఫర్ చేయటం ఎలా ?

Published

on

train ticket cancleసాధారణం గ మీరు IRCTC లో టికెట్ బుక్ చేసుకుంటున్నారా ? అయితే ఏదైనా పని పది మీరు వెళ్లలేక టికెట్ ని క్యాన్సల్ చేసుకుంటున్నారా ?అయితే ఇక ఆలా చేయకండి ఎందుకు అంటే ఇప్పుడు IRCTC మీ టికెట్ ను మీకు తెలిసిన వేరే వాళ్ళకి ట్రాన్స్ఫర్ చేసుకునే అవకాశాన్ని కలిగిస్తుంది .అయితే మీరు ఆ టికెట్ ను బయట వాళ్ళతో కాకుండా కేవలం మీ బ్లడ్ రిలేషన్ కి మాత్రమే టికెట్ ట్రాన్స్ఫర్ చేసుకోవచ్చు .అది ఎలానో ఇప్పుడు తెలుసుకుందాం .
పాసెంజర్ పేరు ని మార్చుకోవటానికి ఈ స్టెప్స్ ని ఫాలో అవ్వండి .
1.టికెట్ ప్రింట్ అవుట్ తీసుకోండి .
2.మీ దగ్గరలో ఉన్న రైల్వే స్టేషన్ టికెట్ కౌంటర్ కి వెళ్ళండి .
3.ఎవరైతే మీరు టికెట్ ట్రాన్స్ఫర్ చేయాలి అనుకుంటున్నారో వాళ్ళ ఒరిజినల్ ID ప్రూఫ్ అలాగే వాటి ఫోటో కాపీని తీసుకొని వెళ్ళండి .
4. కౌంటర్ లో ఉన్న ఆఫీసర్ కు పాసెంజర్ పేరును మార్చాలి అని అడగండి .

మీరు ముఖ్యం గ గుర్తు పెట్టుకోవాలిసిన విషయం:

ఈ సౌకర్యం పొందటానికి ట్రియాన్ దీపార్చర్ అయ్యే 24గంటల ముందే కౌంటర్ దగ్గరికి వెళ్లి పేరు ను మార్చాలి .అప్పుడే కుదురుతుంది .

ఈ సౌకర్యం కేవలం…

IRCTC అందిస్తున్న ఈ ఫెసిలిటీ కేవలం మీ ఫామిలీ అంటే అమ్మ ,నాన్న,అన్న,తమ్ముడు,భార్య లేదా పిల్లలకు మాత్రమే వర్తిస్తుంది .

అయితే ఇప్పుడు వాట్సాప్ ద్వారా PNR స్టేటస్ చెక్ చేసుకోవచ్చు అది ఎలాగో చుడండి .

మీ వద్ద సిద్ధంగా ఉండాల్సినవి ..?
ముందుగా మీ ఫోన్ లో వాట్సాప్ అప్లికేషన్ లేటెస్ట్ అప్డేట్ వెర్షన్ అయ్యి ఉండాలి .ఇదే సమయంలో ఫోన్ ఇంటర్నెట్ కనెక్షన్ వర్కింగ్ లో ఉండాలి .PNR లేదా లైవ్ ట్రైన్ లొకేషన్ స్టేటస్ తెలుసుకోవటానికి అవసరమైన ట్రైన్ నెంబర్ ఇంకా పీఎన్ఆర్ నంబర్లు మీ వద్ద సిద్ధంగా ఉండాలి .

ఫుల్ స్టెప్స్ :-

ముందుగా మీ స్మార్ట్ ఫోన్ లోని “dailer ” యాప్ ను ఓపెన్ చేసి ఆ తరవాత మేక్ మై  ట్రిప్  అప్లికేషన్ వాట్సాప్ నెంబర్ అయినా “7349389104” ను కాంటాక్ట్ లిస్ట్ లో సేవ్ చేసుకోవాలి .నెంబర్ ను సేవ్ చేసుకున్న తరవాత వాట్సాప్ ను ఓపెన్ చేసి కాంటాక్ట్స్ లిస్టును రిఫ్రెష్ చేయాలి .లిస్ట్ రిఫ్రెష్ అయినా తరవాత మేక్ మై ట్రిప్ వాట్సాప్ నెంబర్ ను ఓపెన్ చేసి వాట్సాప్ ద్వారా మీ పీఎన్అర్ నెంబర్ ని sms పంపాలి .మెసేజ్ సెండ్ అయినా వెంటనే మీ వాట్సాప్ లో స్టేటస్ పూర్తీ వివరాలు రావటం జరుగుతుంది .ఇలా మీరు బోక్ చేసుకున్న ట్రైన్ స్టేటస్ ని తెలుసుకోవచ్చు .

Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Useful Information

WHAT WIRELESS HEADPHONE SHOULD YOU GET?

Published

on

By

WHAT WIRELESS HEADPHONE SHOULD YOU GET?

Regardless of whether you need to watch a Carryminati cook or have a long venture upon your sleeve, headphones are should these days. At home, in the metro, on a transport whichever may be the spot, headphones are significant. Some time ago, we used to utilize the headphones that accompanied cell phones we purchased and utilized them as it were. We scarcely ever purchased any headphone expressly. In any case, “Yeh Naya India hai”. Presently, cell phones have begun to lose earphone jacks and Xiaomi presented a pattern of no in-the-container headphones with a cell phone, which was later acquired by each other brand. Be that as it may, we need headphones. So we buyers began to get them from the market in the wake of purchasing cell phones. What’s more, presently, we need remote headphones! What’s more, henceforth, an uncertainty regularly shows up before contributing for a remote headphone that what remote earphone would it be advisable for you to get? Today we’ll control you precisely through that!

What remote earphone would it be advisable for you to get? Interesting points:

There are a couple of things before contributing for a remote headphone. As we as a whole know, the great ones are excessively exorbitant than wired ones. Along these lines, a legitimate guide is important to answer what remote earphone should you get before just haphazardly one earpiece quits working inside multi month!

Genius Tip:

Never decide on modest ones. I intend to state, actually modest ones and without brandings! In case you’re getting a remote earphone for 200-500 INR, you should reconsider before for all time losing your bucks, or all the more perilously, harming your ears!

​1. Shape and size of buds are basic:

Clearly, remote headphones don’t have wires. So when you’re considering what remote earphone should you get, think about the shape and size of buds. There’s no wire which holds them together or spares them from tumbling off. Think about what is your ear size first. Many individuals have surprisingly huge/little ears. Obviously, they ought to be extremely mindful about purchasing remote headphones, don’t simply get them cause you like them!

2. ​Weight matters:

Remote headphones ought to be lightweight, cause you don’t need torment in your ears wearing them for 1hour or more, isn’t that right? You’ll doubtlessly have sessions when you’ll utilize them for 1hour+ and if the weight is even a gram, yes a gram(~1gram) higher, you’ll understand its impact! In this way, weight is a separating factor in how to purchase headphones complete guide!

3. Size and structure of ear tips:

The earbuds as well as the size and plan of ear-tips matter too! Those little segments will be in your ears constantly, so solace is an absolute necessity! You don’t need a little material aggravating you in your ears which really cost you like 2000 INR!

4. Search for network alternatives:

Network alternatives are significant. Apple Airpods have their very own W1 chip inside which makes blending Airpods and iPhones least demanding! A few headphones additionally offer NFC blending which is alright ish. As far as Bluetooth, the headphones ought to have 5.0 help, including your telephone for consistent playback.

You may believe that we pair them once, so for what reason is it so significant in how to purchase headphones complete guide? The thing is, the headphone which associates quicker, will stay associated in unfavorable circumstances than the rest. You don’t need your music playback to detach each 10minutes, isn’t that right? Likewise, there’ll be less postponement and bends if current Bluetooth adaptations are utilized!

5. ​Battery reinforcement of earbuds:

When you’re choosing what remote earphone should you get, you most likely additionally need them to be in your ears, more than in control. Along these lines, a suggested battery life is approx. 3hours to have a decent encounter. In any case, if some earbud guarantee 7-8hours or bizarrely high battery life, there are 2 probabilities:

​6. Battery reinforcement of charging cases:

The reinforcement of charging cases is additionally significant. At whatever point your buds come up short on juice, cases will charge them extremely quick and offer conveyability. Prescribed battery life is 12hours at any rate, so before stopping a link, you can charge your earbuds at any rate multiple times. Be that as it may, there’s no restriction here, higher is better, cause weight isn’t a major issue for cases in how to purchase headphones complete guide.

7. Search for sound arrangement:

No, we’re not discussing MP3, WMV, AAC designs! We’re discussing codecs. You may have seen a few recordings play easily on your PC yet the video won’t have sound in your telephone. For the greater part of the cases, you’ll need to introduce codec support unequivocally. In this way, when choosing what remote earphone should you get, search for codec backing of aptX, SBS or LDAC for better stable yield!

8. ​Easy to utilize controls:

You would prefer not to get your telephone each time you need to control sound or skip tracks. Search for simple to utilize contact controls. First off, it may set aside some effort to become accustomed to.

What remote earphone would it be advisable for you to get? Instructions to purchase headphones complete guide

9. ​Sweat and Water-Resistance:

In case you’re living in India, you most likely as of now get my point. For spending ones, water-obstruction probably won’t be available for cost-cutting. Yet, it should offer at least sweat-opposition. Anything more than 2000 INR, ought to incorporate water-opposition as well. Additionally, in the event that you’re making arrangements for an exercise, at that point you definitely realize how significant this is!

10. ​Noise scratch-off:

Commotion crossing out is a significant component with the goal that you can totally segregate from the outside world while going by transport or having a long flight. Offering significance to commotion retraction while picking what remote earphone should you get, will support you, over the long haul, spare your ears from harm. At whatever point there will be boisterous commotions outside, we generally increase the volume to 80-100% to have the option to tune in to music appropriately. Be that as it may, with clamor scratch-off in play, despite everything you’ll have the option to hear music at 60% in uproarious conditions!

11. ​Good partner application:

A partner application with great UI and equalizer settings is a need which you’ll miss in long if not focused on. Likewise, they offer signal customization, firmware refreshes, and so forth and are an indispensable piece of how to purchase headphones complete guide.

12. ​Built-in right hand:

Worked in help for Siri or Google Assistant will make calling and checking the climate projections without hands. This won’t just upgrade the client experience yet in addition make your life simple and concentrate the last piece of use from your remote headphones!

 

 

 

 

 

Continue Reading

Useful Information

Amazon Alexa Echo Show 5 review

Published

on

By

Amazon Alexa Echo Show 5 review

Amazon has been extremely forceful with regards to propelling Alexa-controlled Echo gadgets of every kind imaginable. Over the previous year or so it has begun revealing the Echo gadgets in the Indian market. Reverberation show gadgets, as the name proposes, accompany a screen as well, so that Alexa can actually sharing time.

The most recent in this lineup is the Echo Show 5 with a littler 5.5-inch screen — the first Echo Show has a 10.1-inch screen, while the littler Echo Spot has a 2.5-inch screen. From the start look, the Echo Show 5 appears to have an ideal screen size, perfect to lay on a side table in your parlor, or by your bedside and does not occupy as much room as the first Show. Additionally, in contrast with the Echo Spot, an appropriate rectangular screen bodes well than a cycle one.

The Echo Show 5 resembles a little form of the Echo Show. So it has quiet, volume catches on the top just as a physical slider to close off the front camera. This security highlight will charm the Echo Show 5 to a great deal of clients. The back board is somewhat decreased to give some profundity for the speaker. It additionally offers the gadget a steady balance. The power link goes in the back and no this does not chip away at battery.

Amazon Alexa Echo show 5 audit

It has quiet, volume catches on the top just as a physical slider to close off the front camera.

All your Alexa directions and abilities deal with the Echo Show 5 as well. Additionally, you can feel free to request Alexa to demonstrate to you the most recent scene of Jack Ryan straightforwardly from Amazon Prime Video. Truth be told, you can play recordings from YouTube moreover. While the size of the screen probably won’t be incredible for marathon watching, it is perfect to nibble on parody recordings, another trailer or to consider another formula. This is the place the absence of a battery back up damages. I would have wanted to take the Show 5 any place I needed to see the video from, yet that is a repetitive undertaking right now.

One viewpoint that truly intrigued me about the Echo Show 5 was the sound quality. Not it isn’t the best, yet for the size of the gadget it is profound and sharp. I adored my day by day portion of Carnatic Classical on this little clock of a gadget.

Amazon Alexa Echo show 5 survey

Given the size, the Show 5 is likewise extraordinary as a clock, giving you one-direction access to everything from the most recent features to the climate.

Given the size, the Show 5 is likewise extraordinary as a clock, giving you one-direction access to everything from the most recent features to the climate. Additionally, it very well may be a computerized edge, pulling photographs from Facebook.

With different Alexa gadgets you can likewise start video calls. This makes it an extraordinary present for old guardians who can without much of a stretch associate with you utilizing simply voice directions. On the off chance that you have more than one Echo gadget at home, you can likewise utilize it to screen different rooms.

 

 

 

 

 

Continue Reading

Useful Information

How to remove annoying advertisements from Xiaomi phones running MIUI 10

Published

on

By

How to remove annoying advertisements from Xiaomi phones running MIUI 10

Xiaomi is known for its spending limit cell phones that offer high determinations at alluring costs however it is likewise known for its commercial and pop-up messages that join it. The pre-stacked applications in the telephone show ads while running, yet additionally send limited time messages by means of warnings.

Under the settings of each of these applications, the “suggestions” are turned on, which is essentially Xiaomi’s name for ad. Luckily, Xiaomi has kept the choice to mood killer these suggestions however the procedure is very disappointing as there isn’t an ace change to turn every last bit of it in a moment.

You need to go to each of the applications demonstrating “suggestions” and turn them off individually. Pursue this manual for mood killer these message pop-ups and in-application ad in the most recent MIUI 10 skin from Xioami.

Mood killer msa and customized advertisements in MIUI 10

Prior to beginning to handicap the commercial in the MIUI 10, above all else, associate your telephone to the web and go to Settings > Additional Settings > Authorization and disavowal. Presently mood killer the “msa”. You should sit tight for 10 seconds before you can tap Revoke.

The deny choice does not mood killer effectively. When we attempted to kill it, the framework demonstrated a mistake in any event four-five times however it was killed in the long run. Presently return and tap on Privacy (Settings > Additional Settings > Privacy) and go to “Promotion administrations” and turn this off. Presently you have to go to every framework application, discover “suggestions” and turn them off.

xioami, miui 10, miui promotions, turn off miui advertisements, turn off advertisment in xiaomi telephones, how to mood killer promotions in xiaomi telephones, turn off notice in miui 10, miui 10 debilitate advertisements, incapacitate advertisements in miui 10

Mood killer ad in File Manager in MIUI 10

*Open Mi File Manager

*Tap the cheeseburger symbol on the upper left and go to About

*Turn off Recommendations

Mood killer notices in Mi Cleaner in MIUI 10

*Open the MIUI Cleaner application

*Tap the brush symbol on the upper right corner

*Tap the rigging symbol and mood killer the proposals on the following screen

Mood killer ad in Mi Music application in MIUI 10

*Open the Mi Music application

*Tap on the burger symbol on the upper left corner

*Tap on Settings > Advanced Settings

*Find “Get proposals” at the base part and turn it off

 

 

 

 

 

Continue Reading

Recent Posts

Facebook

Advertisement

Trending