Connect with us

Useful Information

మీ ఆధార్ కార్డ్ వివరాలు ఎవరెవరికి ఇచ్చారో తెలుసుకోండి ఇలా ..!

Published

on

How to Know Who Miss Use Our aadhar card

ఆధార్ కార్డ్ వచ్చాక …చాలా అవసరాల కోసం మనం దాన్ని వాడుతున్నాం .కొన్ని సందర్బాలలో అవసరం లేకపోయిన మన ఆధార్ కార్డ్ వివరాలు ఎక్కడ పడితే అక్కడ తెసుకున్తున్నారు .ఒక్కో సారి ఏదైనా అవసరానికి మనం ఆధార్ వివరాలు ఇచ్చేసిన తరవాత ఏ సుప్రీం కోర్ట్..ఆధార్ వివరాలు ఇవ్వాల్సిన పని లేదు అంటుంది .అప్పుడు మనం ఇచ్చిన వివరాల్ని డిలీట్ చేశారో లేదో మనకు తెలిదు .అంతెందుకు టెలికాం కంపెనీ లు సిమ్ కార్డ్ ఇవ్వడానికి ఇది వరకు ఆధార్ కార్డ్ నెంబర్ తిసుకోనేవి .సుప్రీం కోర్ట్ ఆదేశం తర్వాత తీసుకోవటం మానేశాయి .ఐతే ..అప్పటికే తీసుకున్న వారి ఆధార్ వివరాల్ని తొలగించాల్సిన బాధ్యత టెలికం కంపెనీ ల పై ఉంది .మరి డేటా తొలగించారో? లేదో ? టియాలి అంటే ఎలా ?అనేది ఒక చిన్న సమస్య .ఇలా ఎంత మంది మన డేటాను తొలగించకుండా ఉంచారో తెలుసుకుంటే ,వెంటనే తొలగించమని అడగడానికి వీలవుతుంది .ఇందుకోసం ఆధార్ నిర్వహిస్తున్న https://uidai.gov.in వెబ్ సైట్ లో ఓ ఆప్షన్ ఉంది .మీ ఆధార్  ఉ ఎక్కడెక్కడ ఉపయోగించారో ,ఎవరెవరికి ఆధార్ నెంబర్ ఇచ్చారో హిస్టరీ తెలుసుకోవచ్చు .ఇందుకోసం ఎం   చేయాలో   ఇప్పుడు చూద్దాం .

వివరణ :-

 • ఈ ఆధార్ అథెంటికేషన్ హిస్టరీ పేజి లోకి వెళ్ళండి .
 • మీ అదార్ కార్డ్ నెంబర్ ఎంటర్ చేయండి .రెండో బాక్స్ లో పక్కనున్న నెంబర్ కోడ్ ను ఎంటర్ చేయండి .
 • జనరేట్ OTP పై క్లిక్క్ చేయండి .
 • మీ మొబైల్ నెంబర్ కి OTP వస్తుంది .దాన్ని వెబ్సైటు లో OTP అడిగిన చోట ఎంటర్ చేయండి .
 • ఇప్పుడు మీరు Authentication Type దగ్గర ALL  ఆప్షన్ సెలెక్ట్ చేసుకోండి .
 • select Date Range దగ్గర ఏ తేది నుంచి ఏ తేది వరకు మీ డేటా చుపిచాలో సెలెక్ట్ చేసుకోండి .
 • Number OF Records దగ్గర 50 ఇవ్వండి .
 • ఇప్పుడు మీరు మీ ఆధార్ నెంబర్ ను ఎవరెవరికి ఇచ్చింది వివరాలు మీ స్క్రీన్ మీద కనిపిస్తాయి .వాటిని డౌన్లోడ్ చేసుకొని ప్రింట్ కుడా తెసుకోవచ్చు .
 • అంతే కాకుండా అనవసరమైన చోటు నుంచి మీ ఆధార్ “Details “ని తొలగించ వచ్చు .
 • అలాగే ఎవరికైన ఆధార్ వివరాలు ఇవ్వాల్సి ఉంటె వెంటనే ఇచ్చేయవచ్చు .

ఆధార్ కార్డ్ హిస్టరీ కోసం కింద ఉన్న లింక్ ని క్లిక్ చేయండి .

 

Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Useful Information

How to remove annoying advertisements from Xiaomi phones running MIUI 10

Published

on

By

How to remove annoying advertisements from Xiaomi phones running MIUI 10

Xiaomi is known for its spending limit cell phones that offer high determinations at alluring costs however it is likewise known for its commercial and pop-up messages that join it. The pre-stacked applications in the telephone show ads while running, yet additionally send limited time messages by means of warnings.

Under the settings of each of these applications, the “suggestions” are turned on, which is essentially Xiaomi’s name for ad. Luckily, Xiaomi has kept the choice to mood killer these suggestions however the procedure is very disappointing as there isn’t an ace change to turn every last bit of it in a moment.

You need to go to each of the applications demonstrating “suggestions” and turn them off individually. Pursue this manual for mood killer these message pop-ups and in-application ad in the most recent MIUI 10 skin from Xioami.

Mood killer msa and customized advertisements in MIUI 10

Prior to beginning to handicap the commercial in the MIUI 10, above all else, associate your telephone to the web and go to Settings > Additional Settings > Authorization and disavowal. Presently mood killer the “msa”. You should sit tight for 10 seconds before you can tap Revoke.

The deny choice does not mood killer effectively. When we attempted to kill it, the framework demonstrated a mistake in any event four-five times however it was killed in the long run. Presently return and tap on Privacy (Settings > Additional Settings > Privacy) and go to “Promotion administrations” and turn this off. Presently you have to go to every framework application, discover “suggestions” and turn them off.

xioami, miui 10, miui promotions, turn off miui advertisements, turn off advertisment in xiaomi telephones, how to mood killer promotions in xiaomi telephones, turn off notice in miui 10, miui 10 debilitate advertisements, incapacitate advertisements in miui 10

Mood killer ad in File Manager in MIUI 10

*Open Mi File Manager

*Tap the cheeseburger symbol on the upper left and go to About

*Turn off Recommendations

Mood killer notices in Mi Cleaner in MIUI 10

*Open the MIUI Cleaner application

*Tap the brush symbol on the upper right corner

*Tap the rigging symbol and mood killer the proposals on the following screen

Mood killer ad in Mi Music application in MIUI 10

*Open the Mi Music application

*Tap on the burger symbol on the upper left corner

*Tap on Settings > Advanced Settings

*Find “Get proposals” at the base part and turn it off

 

 

 

 

 

Continue Reading

Useful Information

HOW TO GET ANIMOJIS IN ANY ANDROID PHONES – GET IT NOW

Published

on

By

HOW TO GET ANIMOJIS IN ANY ANDROID PHONES – GET IT NOW

Emoticons are insufficient to express our demeanor and henceforth Apple has included Memoji highlight that appears as though you and furthermore duplicates your outward appearance. Swiftkey Keyboard included a comparable element in its beta application which gives you a chance to make 3D AR-controlled Animojis which additionally copy your outward appearance. SwiftKey calls it SwiftKey Puppets. That is cool right! Peruse the article to realize how to make Animojis in all Android telephones. Download SwiftKey Beta from the given connections.

SwiftKey Beta

SwiftKey Keyboard is a well known Keyabord application by Microsoft. In any case, the majority of the general population currently utilize Google’s Gboard as their essential console. All things considered, SwiftKey accompanies some truly cool highlights. Presently, SwiftKey has included, “SwiftKey Puppets” which brings AR-fueled emoticons or Animojis in all Android Phones. This component is still in the Beta form yet you can utilize it faultlessly. Download SwiftKey Beta from the beneath connection to appreciate SwiftKey Puppets.

SwiftKey Puppets

SwiftKey Puppets works in all respects comparatively to the Apple, Samsung and even Xiaomi’s AR Emoji work. A virtual character emulates your outward appearance and developments. It utilizes Microsoft’s 3D face-following innovation and a profound neural system to distinguish your demeanors. There is an aggregate of 5 characters accessible including a Dinosaur, Cat, Dog, Panda and Owl. Additionally, you can record recordings as long as 30 seconds and offer it via web-based networking media.

Instructions to Create Animojis In All Android Phones

The application does not require any 3D system to examine your face and henceforth you can utilize this AR Powered Animojis in practically all Android Phones. You will show signs of improvement result in new telephones additionally it requires Android 7.0 and up.

Download the SwiftKey Beta application from the Play Store.

 • Empower the console and open it.
 • Snap on the Puppets symbol from the top bar.
 • That is it. Presently select your preferred character from the five.
 • Ensure you are in great lighting condition.
 • Press the Red catch to record the video.
 • Offer with your companions and have a great time!

 

 

 

 

 

Continue Reading

Useful Information

India vs Afghanistan Live Stream: How to Watch Cricket World Cup 2019 Telecast on PC and Mobile

Published

on

By

India vs Afghanistan Live Stream- How to Watch Cricket World Cup 2019 Telecast on PC and Mobile

India will take on Afghanistan in the 28th match of the ICC Cricket World Cup 2019 release, with New Zealand taking on West Indies in the second round of the day. The India versus Afghanistan cricket match will begin at 3pm IST, while play in the other game is calendar to begin three hours after the fact, and live broadcast of both the recreations can be gotten on streams over the world. India come into the game in the wake of enlisting a triumph over most outstanding opponents.

Pakistan in their past game, which stretched out their record to 7-0 over their neighbors as far recreations. The ICC Cricket World Cup are concerned. India are one of the two groups still unbeaten in the World Cup 2019 — New Zealand being the other. With the India versus New Zealand game rained out before in the competition. And out and out a persuading triumph over Afghanistan will satisfy the enthusiasts of Team India.

World Cup 2019

India have a couple of damage stresses coming into the match against Afghanistan. Opener Shikhar Dhawan has been administered out of the ICC Cricket World Cup 2019, days. In the wake of being incidentally sidelined gratitude to a hairline crack to his left side thumb. His damage doesn’t appear to have recuperated as the group the executives expected, and Rishabh Pant has joined the group as his substitution. However it stays to be checked whether he will make the XI against Afghanistan at Southampton on Saturday. Another player who will most likely be missing from India’s fifth World Cup 2019 match will be Bhuvneshwar Kumar, who got harmed while bowling against Pakistan in the past game. Mohammed Shami is set to make his first showing of the competition in Bhuvi’s nonattendance.

At last, Vijay Shankar got hit by a Jasprit Bumrah conveyance while rehearsing in the nets in. The development to the game against Afghanistan, and it’s vague in the event that he will be completely fit to have his spot in the XI. All-rounder Shankar assumed a crucial job with the ball in the game against Pakistan, taking a wicket with his first ball when he ventured in to finish Bhuvneshwar Kumar’s over after the last was constrained off the field because of damage.

Match

Afghanistan, then again, will expectation recuperate from the drubbing they got against England. In their past game, a match they lost by 150 runs. Star spinner surrendered a fantastic 110 keeps running in his 9 overs, including being hit for 11 sixes. A large portion of them by English captain Eoin Morgan, who scored 148 keeps running at more than two runs a ball. Afghanistan are the main group with no focuses on the board in the ICC Cricket World Cup 2019 up until this point and they should truly lift their game in the event that they would like to change that against Virat Kohli’s men dressed in blue.

The ICC Cricket World Cup 2019 will continue for a month-and-a-half as every one of the 10 groups. Afghanistan, Australia, Bangladesh, India, New Zealand, Pakistan, Sri Lanka, and West Indies being the other eight — playing each other to decide the champs. Indeed, not actually. The best four will continue to the semi-finals and you know how it goes at that point. On the off chance that you aren’t fortunate enough to be in England, you’ll be likely be checking out the Pakistan versus West Indies game. And the remainder of the Cricket World Cup 2019 from the lounge room love seat — or at the workplace. We aren’t here to pass judgment. Indeed, we are simply attempting to make it simpler for you.

Contingent upon which part of the world you live in, here’s the manner by which you can get a live stream India versus Afghanistan game and the remainder of ICC Cricket World Cup 2019.

Instructions to watch India versus Afghanistan cricket World Cup 2019 match live in India

Hotstar has advanced rights for the Cricket World Cup 2019 out of a few pieces of the world. Including India, Bhutan, Canada, Maldives, Nepal, and the US. In India, Hotstar costs Rs. 299 every month or Rs. 999 every year. Those are at present the main two plans accessible.

The most effective method to watch India versus Afghanistan cricket World Cup 2019 match live in Pakistan

Both PTV Sports and SonyLIV will offer live gushing of the World Cup to those living in Pakistan.

Step by step instructions to watch India versus Afghanistan cricket World Cup 2019 match live in Bangladesh

In the event that you live in Bangladesh and need to get the ICC World Cup on the web, you’ll need Rabbithole Prime.

Step by step instructions to watch India versus Afghanistan cricket World Cup 2019 match live in Sri Lanka

The Cricket World Cup 2019 will be spilled live on Rupavahini in Sri Lanka.

The most effective method to watch India versus Afghanistan cricket World Cup 2019 match live in USA and Canada

In the US, you can get a membership to either Hotstar or Willow TV to watch the World Cup activity on the web. This additionally concerns US domains, for example, Puerto Rico, Guam, Northern Mariana Islands, the U.S. Virgin Islands, and American Samoa.

In Canada, Hotstar is the sole online supplier, as we said initially.

The most effective method to watch live spilling of World Cup 2019 in England

Sky Go is the elite online supporter for the Cricket World Cup 2019 in England, Ireland, Scotland, and Wales.

The most effective method to watch live gushing of World Cup 2019 in South Africa

In South Africa and a few African countries, you can get a live stream of the Cricket World Cup 2019 on SuperSport.

 

 

 

Continue Reading

Recent Posts

Facebook

Advertisement

Trending